Príspevok analyzuje mieru pozitív a negatív zariadení na energetické využívanie odpadov (ďalej len „ZEVO“). Autor sa snaží posúdiť, aké sú súčasné možnosti produkcie tepla a elektrickej energie z komunálnych odpadov. V tomto smere sa však autor súčasne zamýšľa nad vzťahom uvedeného spôsobu nakladania s odpadom k nadradeným činnostiam v rámci hierarchie odpadového hospodárstva.
Spoločenská a právna realita, ktorá na Slovensku ilustruje jednak vysokú mieru skládkovania, ale aj neželaný jav v podobe neoprávneného nakladania s odpadmi, je jedným z dôvodov zamerania sa na problematiku ZEVO. Súčasné štúdie z oblasti práva životného prostredia a trestného práva poukazujú na skutočnosť, že základné spoločenské a právne príčiny neoprávneného nakladania s odpadmi sú vyvolané predovšetkým nezáujmom jednotlivca (ako pôvodcu odpadu), ale existujú aj na strane kompetentných orgánov, ktorými sú obce, okresné úrady, Ministerstvo životného prostredia SR, ale aj policajné orgány. Z previerky, ktorú v roku 2016 vykonávala Generálna prokuratúra SR, je zrejmé, že všetky spomenuté orgány si svoje úlohy v danom čase neplnili dostatočne, čo bolo aj príčinou vysokej miery výskytu trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi podľa § 302 zákona č. 301/2005 Z.z. Trestný zákonv z. n. p. a vysokej latencie. Orgány obce častokrát nemajú dostatočnú kapacitu a nenahlasujú nelegálne skládky odpadu, o ktorých majú často vedomosť, a to aj z dôvodu, že finančnú záťaž na ich odstránenie by museli znášať samy v prípade, ak sa nezistí páchateľ. Objasnenosť uvedeného trestného činu sa v období kontroly vykonávanej Generálnou prokuratúrou SR pohybovala približne na úrovni 10 %. Obce by tak museli znášať takmer vždy z vlastných rozpočtov likvidáciu nelegálnych skládok, na čo častokrát nemajú dostatočné rozpočtové zabezpečenie. Veda environmentálneho práva v tejto súvislosti zdôrazňuje vysokú potrebu prevencie v oblasti nakladania s komunálnym odpadom a potrebu výchovy, vzdelávania pri dôslednom uplatňovaní hierarchie odpadového hospodárstva. [1] V uvedených súvislostiach som sa preto rozhodol opätovne vrátiť k analýze možnosti nakladania s komunálnym odpadom a pokúsiť sa posúdiť, aké sú možnosti energetického zhodnocovania odpadov v našom právnom prostredí.
ZEVO spaľujú v USA tuhý komunálny odpad na výrobu pary v kotle, ktorá sa následne používa na výrobu elektriny. Tuhý komunálny odpad je zmes energeticky bohatých materiálov, akými sú papier, plasty a výrobky z dreva. V USA sa približne na každých 100 kg uvedeného odpadu spracuje približne 85 kg materiálu, ktorý možno spáliť ako palivo na výrobu elektri