Záväzky zamestnancov voči zamestnávateľom vznikajú hlavne zo zmlúv a dohôd upravených zákonom č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“), napr. z pracovnej zmluvy, z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, z dohody o zodpovednosti za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať. Môžu však vznikať aj z iných právnych predpisov.
V súlade s § 20 Zákonníka práce možno zabezpečiť práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov ručením, zriadením záložného práva, ale aj dohodou o zrážkach zo mzdy. Dohodou o zrážkach zo mzdy možno zabezpečiť práva a povinnosti tak ako z pracovného pomeru, tak aj z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Predmetnou dohodou je možné zabezpečiť aj uspokojenie nároku zamestnávateľa medzi ním a zamestnancom, pričom uvedená dohoda zvyšuje istotu veriteľa ohľadne splatnosti danej pohľadávky. Táto dohoda je jedným z najpoužívanejších druhov zmluvných zabezpečovacích prostriedkov v pracovnom práve.
Tento príspevok sa zaoberá dohodou o zrážkach zo mzdy a výkone zrážok zo mzdy na základe predmetnej dohody.
Zrážky zo mzdy
Obsahom dohody o zrážkach zo mzdy je súhlas zamestnanca (dlžníka), ktorý udeľuje zamestnávateľovi (veriteľovi), aby vo svoj prospech uskutočnil zo mzdy zamestnanca zrážky vo výške, ktorú si v dohode dohodli. Možno ňou zabezpečiť len peňažné pohľadávky veriteľa, ktoré mu voči zamestnancovi vznikli v čase trvania pracovnoprávneho vzťahu.
Na základe uzavretej dohody o zrážkach zo mzdy vzniká teda zamestnávateľovi právo vykonať zrážky zo mzdy. Ak nastane zmena platiteľa mzdy, právo zostáva zachované voči novému platiteľovi mzdy.
Dohoda o zrážkach zo mzdy musí mať písomnú formu, inak je neplatná. Výška dohodnutých zrážok zo mzdy nesmie byť vyššia, než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia.
Pri zrážkach vykonávaných n