So vznikom pracovnoprávneho vzťahu vznikajú aj práva a povinnosti oboch účastníkov pracovného pomeru, t. j. zamestnávateľa a zamestnanca. Tieto práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť tzv. zabezpečovacími prostriedkami. Tento článok poukazuje na dostupné zabezpečovacie inštitúty, ktoré upravuje Zákonník práce. Jeho cieľom je priblížiť čitateľom základné skutočnosti o existencii a použiteľnosti zabezpečovacích inštitútov podľa Zákonníka práce.
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) v ust. § 20 ods. 1 upravuje tri druhy zabezpečovacích prostriedkov, a to:
- dohodu o zrážkach zo mzdy,
- ručenie alebo
- zriadenie záložného práva k nehnuteľnosti.
Zabezpečovacie inštitúty možno označiť ako nástroje, prostredníctvom ktorých sa zabezpečuje ochrana veriteľovej pohľadávky voči dlžníkovi a ktorým sa zlepšuje postavenie veriteľa. Cieľom zabezpečovacích prostriedkov podľa Zákonníka práce je práve zlepšenie postavenia subjektov pracovnoprávnych vzťahov, spravidla však skôr postavenia zamestnávateľa a uspokojenie jeho nároku voči zamestnancovi.
Zabezpečovacie prostriedky
Zabezpečovacie inštitúty pozná nielen Zákonník práce, upravuje ich aj zákon č. 40/1964 Z. z. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník) aj zákon č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“). Zabezpečovacie inštitúty sa v praxi často využívajú, nakoľko si nimi veriteľ zabezpečuje vymožiteľnosť svojich práv.
Zabezpečovacie inštitúty plnia viaceré funkcie:
a) zabezpečovacia funkcia – kým je dlžník v lehote splatnosti, zabezpečovacie inštitúty pôsobia pre veriteľa ako poistka v prípade, ak by dlžník svoje správanie zmenil,
b) uhradzovacia funkcia – ak dlžník neuspokojí pohľadávku veriteľa včas, t. j. v dohodnutej lehote splatnosti, veriteľ môže využiť za bezpečovací inštitút,
c) preventívna funkcia – pôsobia ako určitá hrozba pre prípad, ak by dlžník svoju povinnosť nesplnil,
d) vzhľadom na zabezpečovaciu a uhradzovaciu funkciu znižujú majetkové riziko veriteľa – zabezpečením pohľadávky veriteľa niektorým zo zabezpečovacích inštitútov je pohľadávka veriteľa chránená v situácii, ak sa dlžník začne správať v rozpore s dohodou s veriteľom.