Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) vo svojich ustanoveniach predpokladá špecifické situácie, keď je vhodné, aby zamestnanec popri dosiahnutej mzde/plate dosiahol okrem mzdy/platu aj určité platové zvýhodnenie. Medzi tieto situácie patrí aj práca nadčas či práca vo sviatok.
V prípade zamestnancov pracujúcich v tzv. verejnej sfére (napr. zamestnanci obcí) však odmeňovanie takýchto situácií upravujú ustanovenia zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.“). Zákonník práce v týchto prípadoch upravuje len podmienky vykonávania práce nadčas a práce vo sviatok.
Tento príspevok sa zameriava na prácu nadčas a prácu vo sviatok a na platové zvýhodnenia za túto prácu podľa platnej legislatívy.
Práca nadčas
Práca nadčas je v Zákonníku práce upravená v nasledujúcich ustanoveniach:
- v § 97, ktorý upravuje organizáciu práce nadčas (príkaz, súhlas zamestnávateľa, dohoda účastníkov pracovného pomeru a pod.);
- v § 164 ods. 3, ktorý ustanovuje zákaz práce nadčas určitým kategóriám zamestnancov.
Zákonník práce definuje prácu nadčas v § 97 ods. 1 ako prácu, ktorá je „vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávanú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.“
V prípade zamestnanca s kratším pracovným časom sa prácou nadčas podľa § 97 ods. 2 Zákonníka práce rozumie „práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas.“
Zákonník práce definuje prácu nadčas pri pružnom pracovnom čase v § 97 ods. 3 Zákonníka práce ako prácu, ktorá je: „vykonávaná zamestnancom na základe príkazu zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad rozsah prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.“
Prevádzkový čas definuje § 88 ods. 4 Zákonníka práce ako celkový pracovný čas, ktorý je zamestnanec povinný odpracovať v pružnom pracovnom