Obec je právnickou osobou sui generis a vykonáva samosprávu obce vlastnými orgánmi samostatne v medziach Ústavy SR. Orgánmi obce sú obecné zastupiteľstvo a starosta obce (ďalej len „starosta“). Oprávnenie rozhodovať o právnych úkonoch, t. j. o tom, či a aký prejav vôle obec urobí, je teda zo zákona rozdelené medzi starostu ako štatutárny orgán a obecné zastupiteľstvo.
Obecné zastupiteľstvo, ktoré je zložené z poslancov zvolených v priamych voľbách obyvateľmi obce, rozhoduje o základných otázkach života obce a o rozvoji obce. V súlade s § 10 ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len „zákon o obecnom zriadení“) môže obecné zastupiteľstvo zriadiť a zrušiť podľa potreby stále alebo dočasne výkonné, kontrolné a poradné orgány, najmä obecnú radu, komisie, prípadne aj ďalšie svoje orgány a útvary.
Právne postavenie a odmeňovanie poslancov obecného zastupiteľstva upravuje zákon o obecnom zriadení. To znamená, že odmeňovanie poslancov obecného zastupiteľstva nie je predmetom úpravy osobitného zákona, ako je to v prípade starostov obce, ktorých právne postavenie upravuje zákon č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v z. n. p. (ďalej len „zákon o platových pomeroch starostov“). Od 1. 4. 2018 je účinná novela zákona o obecnom zriadení (zákon č. 70/2018 Z. z.), ktorá upravila odmeňovanie obecných funkcionárov. I naďalej sa ponecháva rozhodovanie o výške a splatnosti odmien poslancov na rozhodovanie obecného zastupiteľstva konkrétnej obce, ale od 1. 4. 2018 pre stanovenie odmeny sa zaviedol zákonom stanovený finančný limit.