V tejto časti príspevku o vykonávaní predbežnej finančnej kontroly pripravovaných finančných operácií som sa zameral na príjmové finančné operácie. Tie zákon č. 502/2001 Z. z. o finančnej kontrole a vnútornom audite v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite“) charakterizuje ako finančné operácie v súlade s ustanovením § 2 ods. 2 písm. j) zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite.
Cit. zákon ustanovuje, že príjmové finančné operácie, ktoré podliehajú vykonávaniu predbežnej finančnej kontroly, sú hotovostné alebo bezhotovostné. Upozorňujem, že realizácia predbežnej finančnej kontroly príjmových finančných operácií v hotovostnej či bezhotovostnej forme musí spĺňať charakteristiku verejných financií.
Charakteristika príjmových finančných operácií
Pri definovaní predbežnej finančnej kontroly príjmových finančných operácií orgánu verejnej správy je vhodné vychádzať zo všeobecného, no podstatného ust. § 6 ods. 1 zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite, podľa ktorého predbežnou finančnou kontrolou orgán verejnej správy overuje každú pripravovanú finančnú operáciu.
Dodržiavať ust. § 6 ods. 1 zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite, podľa ktorého orgán verejnej správy predbežnou finančnou kontrolou overuje každú svoju pripravovanú finančnú operáciu, je často v podmienkach samosprávy miest a obcí a v ich rozpočtových a príspevkových organizáciách náročné a diskutabilné.
Príjmové finančné operácie, ktoré spĺňajú znaky verejných financií (najčastejšie sú rozpočtované a očakávané) je možné charakterizovať ako: