V rámci prípravných prác súvisiacich s účtovnou závierkou môže v účtovnej jednotke (ďalej „ÚJ“) vzniknúť problém so zaúčtovaním vzniknutej škody, resp. manka. K tomu, aby bol účtovný prípad správne zaúčtovaný, je potrebné, aby účtovník správne pochopil konkrétny prípad, mal k nemu dostatočné informácie a vedel účtovný prípad na základe týchto informácií správne identifikovať a účtovať o ňom na správnych účtoch.
Dôležité je, aby účtovník pochopil podstatu pojmu „škoda“ a „manko“, nakoľko nie vždy je škoda vnímaná z praktického hľadiska, aj skutočnou škodou z účtovného hľadiska.
Ak sa pozrieme na škodu z právneho hľadiska, možno ňou označiť takú majetkovú ujmu, ktorá nastala na majetku poškodeného, možno ju vyjadriť peniazmi a je možné ju napraviť iba poskytnutím iného majetkového plnenia.
Opatrenie MF SR č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania“) v § 61 ods. 7 vymedzuje prípady, v ktorých ÚJ účtuje na účte 549 – Manká a škody a súčasne upravuje aj prípady, v ktorých sa uvedený účet nepoužije napriek tomu, že účtovný prípad sa vo svojej podstate prvotne javí ako manko alebo škoda.
Pre potreby účtovníctva definuje škodu na majetku zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov v § 26 ods. 6 ako neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo stratu majetku. Ak sa inventarizáciou zistí odcudzenie alebo strata majetku, označuje sa táto škoda ako manko. Mankom označujeme záporný rozdiel medzi skutočným stavom majetku zisteným inventúrou a účtovným stavom.
V prípade zásob ÚJ rozlišuje, či ide o:
- úbytok zásob do stanovenej normy prirodzených úbytkov,
- úbytok zásob nad stanovenú normu prirodzených úbytkov.
Pre tieto účely je potrebné, aby mala ÚJ vypracovanú vnútornú smernicu, v ktorej stanoví výšku normy prirodzených úbytkov pre jednotlivé druhy zásob. Ak sa fyzickou inventúrou zistí úbytok zásob do výšky normy prirodzených úbytkov, zaúčtuje ÚJ tento prípad na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Náklady, podľa charakteru zásob (501– Spotreba materiálu, 504 – Predaný tovar).
V prípade, ak by išlo o zásoby vlastnej výroby, bude ÚJ účtovať na ťarchu účtu účtovej skupiny 61 – Zmena stavu vnútroorganizačných zásob. V druhom prípade môže ísť o zistený úbytok zásob, ktorý presahuje stanovenú normu prirodzených úbytkov, a vtedy ÚJ účtuje na ťarchu účtu 549 – Manká a škody.
Pokiaľ bol inventúrou zistený úbytok peňažných prostriedkov alebo cenín, označuje sa tento úbytok ako schodok a výšku schodku predpíše ÚJ k náhrade hmotne zodpovednému zamestnancovi. Rovnako predpíše účtovná jednotka k náhrade zodpovednému zamestnancovi manko zistené na zásobách, ak bol zistený úbytok nad stanovenú normu.
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov vymedzuje v § 19 ods. 3 písm. g) škody, ktoré sú z pohľadu tohto zákona škody nezavinené daňovníkom a považujú sa za daňové výdavky. Takýmito škodami sú:
- škody vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
- škody spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou.
Pre posudzovanie jednotlivých účtovných prípadov je potrebné si uvedomiť, či skutočne ide o škodu, tzn. že ide o neodstrániteľné poškodenie, zničenie majetku, alebo či je majetok čiastočne poškodený a je možné ho opraviť.
Opravou sa podľa ust. § 28 ods. 2 písm. g) Postupov účtovania odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k