Podstatou garantovanej energetickej služby (ďalej len „GES“) je poskytovanie služby v podobe garantovanej energetickej úspory a zároveň realizácia opatrení na energetickom zhodnotení majetku, ktorý je vo vlastníctve subjektu verejnej správy. Za tieto služby patrí poskytovateľovi GES dohodnutá odplata. Z uvedeného vyplýva, že poskytovateľ GES zrealizuje na majetku prijímateľa také opatrenia, ktoré majú za následok zníženie spotreby jeho energie (a teda aj úsporu na nákladoch za energie) na zmluvne stanovenú hodnotu, ktorá je garantovaná zo strany poskytovateľa GES, počas celej doby trvania zmluvy o energetickej efektívnosti (ďalej len „zmluvy o GES“). Poskytovateľovi GES za tieto služby patrí dohodnutá odmena.
Energetickým zhodnotením sa rozumejú nielen opatrenia, ktoré vedú k zníženiu spotreby energie so zameraním na budovy a ich vykurovanie, ale aj iné opatrenia, napr. opatrenia vykonané na osvetlení, klimatizačných zariadeniach, ale aj zariadeniach využívajúcich obnoviteľné zdroje energie.
Garantovaná energetická služba pochádza z anglického výrazu „Energy Performance Contracting“ (EPC), zaužívaný anglický výraz je „Energy Service Company“ (ESCO).
Základným legislatívnym dokumentom upravujúcim celý proces realizácie GES je zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o energetickej efektívnosti“) a vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 99/2015 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti pri poskytovaní podpornej energetickej služby a garantovanej energetickej služby v z. n. p.
Zákon o energetickej efektívnosti upravuje:
- opatrenia na podporu a zlepšenie energetickej efektívnosti;
- povinnosti pri tvorbe koncepčných dokumentov v oblasti energetickej efektívnosti;
- práva a povinnosti osôb v oblasti energetickej efektívnosti;
- pravidlá pri výkone energetického auditu;
- podnikanie v oblasti poskytovania energetických služieb.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky vypracovalo Koncepciu rozvoja garantovaných energetických služieb vo verejnej správe Slovenskej republiky. Materiál je vypracovaný v súlade s usmerneniami Eurostatu pre oblasť poskytovania a využívania garantovaných energetických služieb tak, aby využívanie týchto služieb vo verejnej správe nemalo vplyv na maastrichtský dlh Slovenskej republiky počítaný metodikou ESA 2010.
GES je služba poskytovaná na základe zmluvy o energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou energie. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky vedie na svojom webovom sídle zoznamy poskytovateľov podpornej energetickej služby a GES a zoznam odborne spôsobilých osôb na vykonávanie GES.
Eurostat v spolupráci s Európskou investičnou bankou zverejnil podrobnejšie usmernenie o náležitostiach, ktoré musia spĺňať zmluvy o GES, aby sa zmluvné záväzky subjektov verejnej správy nezapočít