Majetok obce a jej podnikateľská činnosť

Vydáno: 16 minút čítania

Majetok obce je jedným zo základných pojmových znakov obce. Majetok obce má ústavnoprávne zakotvenie. Podľa čl. 65 Ústavy SR obec ako právnická osoba samostatne hospodári s vlastným majetkom a so svojimi finančnými prostriedkami za podmienok ustanovených zákonom.

Definíciu pojmu majetok obce do právneho poriadku SR zakotvil zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len „zákon o obecnom zriadení“), ktorý definuje: „Majetkom obce sú veci vo vlastníctve obce a majetkové práva obce.“

Vlastníctvo obcí vzniká prenesením vlastníckych práv štátu k časti majetku na obce/mestá a je jednou z hlavných čŕt ekonomickej samostatnosti obcí a subjektov, ktoré obec zriadila a založila. Pojem majetok obce zaviedol do praxe zákon o obecnom zriadení. Zákon č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v z. n. p. rozobral problematiku podrobnejšie. Majetkovú podstatu obcí zakotvila i Ústava Slovenskej republiky.

Majetok obce možno použiť predovšetkým na verejné účely, na podnikateľskú činnosť a na samotný výkon samosprávy obce, pričom obec má právo zveriť svoj majetok do správy organizáciám, ktoré založila alebo zriadila. Správou obecného majetku rozumieme oprávnenie majetok obce držať, užívať ho, brať úžitky a nakladať s ním v súlade so zákonom a zásadami hospodárenia s majetkom obce.

Obce využívajú svoj majetok aj na podnikateľskú činnosť. Obec buď podniká ako právnická osoba vo svojom mene, alebo podnikateľskú činnosť vykonáva obcou zriadená príspevková organizácia alebo obchodná spoločnosť, alebo obec svojím majetkom podporuje podnikateľskú činnosť iných subjektov umiestnených na jej území.

Medzi najčastejšie využívané organizačno-právne formy subjektov, ktoré si samosprávy zakladajú na realizáciu podnikateľskej činnosti, patria spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti.

Časť majetku obce využívajú aj na verejný účel, čiže slúži na poskytovanie miestnych verejných služieb. Do tejto skupiny činností najčastejšie patria:

  • výstavba, údržba a správa miestnych komunikácií,
  • správa a údržba verejnej zelene a verejných priestranstiev,
  • prevádzka a údržba verejného osvetlenia,
  • služby v oblasti dodávky pitnej vody, odvádzania a čistenia odpadových vôd,
  • služby miestnej verejnej dopravy,
  • zber a likvidácia komunálneho a drobného stavebného odpadu,
  • sociálne služby,
  • služby predškolských zariadení, základných škôl a iných školských zariadení,
  • služby miestnej kultúry, oddychu a športu,
  • vytvorenie podmienok na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti,
  • tvorba a ochrana životného pros­tredia.

Medzi úlohy, ktoré má obec podľa § 4 ods. 3 zákona o obecnom zriadení vykonávať, patria najmä:

  • zabezpečovanie výstavby, údrž­by a vykonávanie správy miestnych komunikácií, verejných priestranstiev, obecného cintorína, kultúrnych, športových a ďalších obecných zariadení, kultúrnych pamiatok, pamiatkových území a pamätihodností obce,
  • zabezpečovanie verejnoprospešných služieb, najmä nakladanie s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom, udržiavanie čistoty v obci, správa a údržba verejnej zelene a verejného osvetlenia, zásobovanie vodou, odvádzanie odpadových vôd.

Z tohto hľadiska je teda možné úlohy obce rozdeliť na fakultatívne a obligatórne úlohy a činnosti. Medzi fakultatívne úlohy obce patria dobrovoľné činnosti, ktoré sú na svojvoľnom rozhodnutí obce, medzi takéto úlohy môžeme zaradiť napr. poplatok za rozvoj, ktorého zavedenie je na rozhodnutí obce a teda či zákonom stanovené oprávnenie bude alebo nebude obec uplatňovať. Medzi obligatórne činnosti patria povinné úlohy, ktoré musí každá obec uplatňovať na svojom území, ako napr. schvaľovať rozpočet obce, záverečný účet, starať sa o miestne komunikácie a vykonávať správu nad zvereným majetkom.

Vzhľadom na širokú rozmanitosť úloh, ktoré obci prináležia, ako aj na to, že vykonávanie niektorých úloh je podmienené špeciálnymi oprávneniami, prípadne odbornou spôsobilosťou zamestnancov, je bežnou praxou, že mestá a obce delegujú na ďalšie subjekty, ktoré sú v zakladateľskej alebo zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Dôvodom založenia alebo zriadenia týchto subjektov je napĺňanie úloh obce a potrieb jej obyvateľov. Samozrejme, v praxi sa často stáva, že tieto úlohy pre obec zabezpečujú externé subjekty.

Subjekty v zriaďovateľskej pôsobnosti obce poznáme rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené v zmysle § 21 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.

Medzi subjekty v zakladateľskej pôsobnosti obce zaraďujeme obchodné spoločnosti – spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti založené v zmysle zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p., nadácie založené v zmysle zákona č. 34/2002 Z. z. o nadáciách a o zmene Občianskeho zákonníka v z. n. p. zabezpečujúce najmä sociálne služby a občianske združenia založené v zmysle zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v z. n. p. zabezpečujúce najmä kultúrne, športové a voľnočasové aktivity pre obyvateľov.

Související dokumenty

Súvisiace články

Vybrané príklady účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie a obce
Vyraďovanie a likvidácia majetku
Osobitosti prechodného zníženia hodnoty majetku na vybraných príkladoch
Špecifiká územnej samosprávy a ich odraz v účtovníctve a účtovnej závierke
Majetkové priznanie končiacich a začínajúcich starostov a poslancov po voľbách v roku 2018
Obstaranie majetku samosprávy na vybraných príkladoch
Dlhodobý majetok nadobudnutý bezodplatne
Zásady účtovníctva a systém finančného riadenia pre vedúce školských jedální (II.)
Právne úkony s majetkom v správe rozpočtových a príspevkových organizácií
Účtovanie rekonštrukcie ihriska
Majetok a evidencia majetku
Odovzdanie majetku mestskej časti mestu
Zverenie majetku do správy a základná finančná kontrola
Zatriedenie a účtovanie výdavkov na opravu
Účtovanie nákladov drobného, resp. dlhodobého hmotného majetku
Výpožička majetku a lízing v zriadených organizáciách
Aktivácia dlhodobého majetku v obci
Vzťahy medzi obcou a ňou zriadenou rozpočtovou organizáciou
Odpisovanie dlhodobého majetku v štátnej správe a samospráve

Súvisiace otázky a odpovede

Použitie kódu zdroja 43
Oznámenia funkcií, zamestnaní, činnosti a majetkových pomerov verejných funkcionárov - bývalí poslanci
Nájomná zmluva
Správa majetku obce a zápis do katastra
Prevod vlastníctva a obecného majetku
Akou cenou zaradiť do majetku obce pozemky nadobudnuté za 1 €?
Poslanec obecného zastupiteľstva
Prenájom ornej pôdy vlastnenej obcou
Účtovanie dotácie poskytnutej prostredníctvom PPA - EPFRV
Odstránenie revíznych závad v kotolni
Starosta obce - dovolenka
Penalizácia a sankcie za nedokončené dielo
Výroba dreveného vyrezávaného kríža
Účtovanie vývozu komunálneho odpadu
Poslanec obecného zastupiteľstva a jeho funkcie
Archeologický výskum
Prenájom alebo služba
Interreg SK - CZ účtovanie
Čerpanie rezervného fondu na bežné výdavky
Komisia na ochranu verejného záujmu