Cieľom príspevku je poukázať na časté prípady v školách a školských zariadeniach, ktoré sa týkajú výpožičky drobného majetku, medzi ktoré patria najmä nájmy tlačiarenských strojov, skartovačov, špecializačných prístrojov, dataprojektorov, interaktívnych tabúľ či hracích prvkov.
Na úvod treba spomenúť, že výpožičku majetku či nájom majetku v školách a školských zariadeniach ako zriadených organizácií v pôsobnosti obcí a miest upravuje najmä zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 523/2004 Z. z.) a opatrenie MF SR č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z. n. p. Ak majetok smeruje do správy z majetkovej evidencie zriaďovateľa, takýto prevod je riadený najmä Zásadami hospodárenia s majetkom obce a zákonom č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v z. n. p. V prostredí územnej samosprávy sa vyskytujú i prípady lízingu. Lízing predstavuje spôsob obstarania veci alebo majetkovej hodnoty s využitím cudzích zdrojov. Lízingový nájomca platí prenajímateľovi lízingové splátky podľa splátkového kalendára v dohodnutých termínoch. Predmet lízingovej zmluvy je v priebehu trvania lízingového vzťahu vo vlastníctve prenajímateľa. Vznik nájomnej zmluvy s právom kúpy tovaru sa realizuje prostredníctvom písomného zmluvného zabezpečenia.
Treba rozlišovať výpožičku majetku a lízing, pričom pri lízingu sa majetok často obstaráva na základe zmluvného zabezpečenia ako právo následnej kúpy. Často v organizáciách prichádza ku kontrolným zisteniam, ktoré sa spájajú s nesprávnym zmluvným zabezpečením a obsahovou stránkou (textom) zmluvného