V obecnom zastupiteľstve máme veľmi zlú situáciu: poslanci sú polarizovaní do dvoch vzájomne útočiacich skupín, ospravedlňujú sa, že sa nezúčastnia zasadnutia, v prípade, že prídu, nerešpektujú publikovaný návrh programu zasadnutia a snažia sa presadiť iný, vlastný program rokovania, ktorý však pri zhodnom počte hlasov na oboch stranách nezíska potrebnú väčšinu hlasov. Čo sa dá v takejto situácii z pozície starostu urobiť pre obrat k lepšiemu?
Opísaná situácia je pre fungovanie obecnej samosprávy mimoriadne nepriaznivá. Zároveň potvrdzuje fakt, že je možné zablokovať fungovanie samosprávy bez toho, aby bol porušený zákon. To je súčasne dôvod, pre ktorý z právnej stránky nie je k dispozícii veľa námetov na riešenie. Bude zrejme nevyhnutné sústrediť sa na efektívnu komunikáciu a zmiernenie vzniknutého rozkolu v obecnom zastupiteľstve.
Názorová polarizácia dvoch skupín poslancov
Tento jav je možným výsledkom práva slobodne vyjadrovať svoje názory a slobody prejavu, čo sú politické práva zaručené Ústavou - Čl. 26 ods. 1 a ods. 4 ústavného zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky v z. n. p. Ak v reálnej situácii tieto názorové rozdiely vyústia do patového stavu, ktorý de facto znemožní f