Útlm baníctva a naň nadväzujúcich odvetví je už realitou, pričom dôvody sú rôzne (ekonomické, ekologické i politické). Čo však s vybudovanou infraštruktúrou, priestormi a ľuďmi, ktorí prídu o prácu? Konverziu banskej činnosti a prípravu a realizáciu nových projektov má finančne podporiť i vláda vrátane použitia európskych zdrojov. Jedným z možných riešení pre konverziu banskej činnosti môže byť aj recyklácia plastového odpadu.
Recyklácia plastového odpadu na Slovensku
Problematika každoročne narastajúceho objemu komunálneho odpadu, nízka miera recyklácie a, naopak, ešte stále vysoký objem skládkovaných odpadov je na Slovensku dlhodobo známy problém. Riešením určite nie je len zvyšovanie poplatkov za skládkovanie. Vyššie poplatky za skládkovanie takmer určite neprinesú nárast zhodnocovania, recyklácie odpadov. Neprinesú to, čo najviac chýba, a to dostatočne vybudované a funkčné recyklačné kapacity. U niektorých komodít odpadov je situácia z nedostatku recyklačných kapacít vážna, až kritická. Týka sa to i zmesových plastov z komunálneho odpadu. Kým niektoré jednodruhové odpady z plastov sú riešené (napríklad polyetylénové fólie, PET nápojové fľaše), zmesový plastový odpad aj po vyseparovaní prakticky nie je kde recyklovať. Z tohto dôvodu preto končí buď na skládke odpadov, alebo v spaľovni. Pritom i výrobky z recyklovaných zmesových plastových odpadov majú svoje opodstatnenie a uplatnenie.
Zmesový plastový odpad tvorí nezanedbateľný podiel komunálneho odpadu (25 - 35 %). Časť tohto odpadu tvoria nápojové PET fľaše, ktoré sa niekde separujú aj samostatne a pre ktorých zhodnotenie je pripravený osobitný zákon o ich zálohovaní