Zámerom článku je poukázať na bežnú prax v stavebnom sektore v oblasti nakladania so stavebným a demolačným odpadom (ďalej len „SaDO“), ale aj na nedostatky a chyby, ktorých sa stavebné firmy často dopúšťajú a ktoré možno odstrániť správnym nastavením procesov. Článok je zameraný tak na problémy, ako aj na možnosti ich riešenia.
SaDO je podľa objemu najväčším tokom odpadu v EÚ, pričom slovenské kompetentné úrady konečne zaradili selektívnu demoláciu do legislatívneho konania. Návrh novely zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch") z dielne Ministerstva životného prostredia SR o stavebných a demolačných odpadoch je v druhom čítaní. Zostáva preto dúfať, že plánovaný dátum účinnosti uvedenej novely, a to 30. jún 2022, zostane reálny.
Európska únia už v roku 2016 [1] [Protokol EÚ o nakladaní so stavebným odpadom a odpadom z demolácií - odporúčanie z EÚ (ďalej len "Protokol")] a následne aj v 2018 [2](Guidelines for the waste audits before demolition and renovation works of buildings; EU Construction and Demolition Waste Management) vydala veľmi poučné Pokyny
1)
2)
, kde popisuje postupy v prípade vzniku SaDO. Napriek tomu, že sú k dispozícii uvedené dokumenty a možno aplikovať pravidlo "načo vymýšľať niečo, čo už je vymyslené", stále sa v praxi stretávam s "kostnatelým" správaním stavebných firiem, ktoré nechcú meniť zabehnuté procesy bez ohľadu na to, či sú dobré alebo nie. A vo všeobecnosti je veľmi zaužívaný názor: "hlavne že máme zavedené ISO14001 alebo EMAS". Už ich reálna implementácia je veľmi povrchná. Postoj vo vnútri firmy k týmto nástrojom je veľmi skeptický a zaťažujúci.
Ako príklad možno uviesť, že stavebné firmy ešte stále vyvážajú na skládky (aj za rok 2020) stavebné odpady typu 170101 (betón), 170107 (zmesi betónu, tehál, škridiel), 170504 (zemina a kamenivo). Pojem a inštitút "selektívnej demolácie" by mal byť v platnosti síce až od 30. júna 2022, no natíska sa otázka, v akých procesoch sa vo firme aplikuje nástroj EMAS alebo ISO 14001, keď materiály, s ktorými sa doteraz tiež dalo pracovať, skončili na skládke.
Informácií je dnes také množstvo, že stavební manažéri to jednoducho nestíhajú absorbovať a nevedia o možnostiach, ktoré im trh ponúka.
Doba je rýchla a u všetkých sa udomácnil pojem "už včera bolo neskoro". Bohužiaľ sme však už v štádiu, keď naozaj zodpovedne:
a)
treba pristupovať k verejným obstarávaniam - využívať zelené