Príspevok poukazuje na vývoj zloženia komunálnych odpadov na Slovensku v porovnaní rokov 2010, 2017, 2018 a 2019. Za sledované obdobie došlo k nárastu celkovej produkcie komunálnych odpadov, pod čo sa podpísal predovšetkým nárast biologicky rozložiteľného odpadu, ako aj papiera a lepenky, plastových odpadov a predovšetkým kovových odpadov. Napriek tejto skutočnosti má SR rezervy v zhodnocovaní komunálneho odpadu, čo sa prejavuje v neplnení cieľov v oblasti materiálového zhodnocovania odpadov a nepriaznivej štruktúre zloženia komunálnych odpadov.
Významnou a rôznorodou skupinou odpadov sú komunálne odpady (ďalej len "KO"). Charakterizovať materiálové zloženie tejto skupiny odpadov sa nedá celkom presne, ale ide o odpady tak organického, ako aj anorganického pôvodu. Pretože táto skupina odpadov má svoje špecifiká, a to rôznorodosť, množstvo, potenciál druhotných surovín a energie, patrí KO medzi skupiny odpadov, ktorým je venovaná zvýšená pozornosť.
KO majú veľmi rôznorodé zloženie. Ich súčasťou je i premenlivé množstvo najrozličnejších nebezpečných látok. Podľa § 80 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch"):
"Komunálny odpad je:
- zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z domácností vrátane papiera a lepenky, skla, kovov, plastov, biologického odpadu, dreva, textílií, obalov, odpadu z elektrických zariadení a elektronických zariadení, použitých batérií a akumulátorov a objemného odpadu vrátane matracov a nábytku,
- zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov, ak je tento odpad svojím charakterom a zložením podobný odpadu z domácností.“
Podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 365/2015 Z.z., ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov v znení vyhlášky č. 320/2017 Z.z., patrí takýto odpad do skupiny číslo 20 - Komunálne odpady - (odpady z domácností a podobné odpady z obchodu, priemyslu a inštitúcií) vrátane ich zložiek z triedeného zberu. [1]
<