Zákon č. 447/2015 Z.z. o miestom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o miestom poplatku za rozvoj“), na základe ktorého môžu obce miestny poplatok za rozvoj vyrubovať, bol schválený už 20. novembra 2015 a prvé poplatky obce vyrubili v roku 2017. Od jeho schválenia uplynie 10 rokov a postupom času sa zabúda na dôvody jeho prijatia. Ešte väčším problémom je, že sa mení charakter poplatku na daň.
Dôvody prijatia zákona o miestnom poplatku za rozvoj
V roku 2014 iniciovala Únia miest Slovenska prípravu tohto zákona na základe pozitívnych príkladov zo zahraničia, pretože každé mesto naráža v súvislosti s novou výstavbou na potrebu rozširovania alebo posilňovania infraštruktúry - vodovodov, kanalizácie, ciest, ale aj škôl a škôlok, čo predstavuje pre obce veľké náklady. Zároveň je v praxi veľmi nepraktické riešiť konkrétnu formu participácie zo strany stavebníkov prípad od prípadu pri každej stavbe.
Výnosy tohto poplatku pomáhajú financovať výstavbu potrebnej infraštruktúry. Zákon bol predložený ako poslanecký návrh, neprešiel štandardným pripomienkovým konaním, čo sa odrazilo negatívne na jeho kvalite a musel byť ešte pred nadobudnutím účinnosti novelizovaný, avšak ani tak sa neodstránili jeho hlavné problémy.
Cieľ zákona o miestnom poplatku za rozvoj
Cieľom zákona o miestnom poplatku za rozvoj bolo ustanovenie finančného nástroja do samosprávnej pôsobnosti obcí, ktorý si zavedie každá obec na základe dobrovoľnosti vlastným všeobecne záväzným nariadením a ktorý bude mať príjmovú, rozvojovú a protikorupčnú funkciu.
______________________________
Z dôvodovej správy vyplývalo, že tam, kde sa predpokladal stavebný rozvoj, mal byť na základe vše