Poplatok za rozvoj bol zavedený s účinnosťou od 1. 11. 2016 zákonom č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o miestnom poplatku za rozvoj“), ktorý v § 3 vymedzil predmet poplatku za rozvoj. Predmet poplatku upravuje, ktoré stavby na území obce sú predmetom poplatku, ako aj stavby, ktoré za určitých podmienok nie sú predmetom poplatku. Dňa 30. 11. 2019 nadobudol účinnosť zákon č. 379/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa predmet poplatku stanovený v § 3 zákona o miestnom poplatku za rozvoj.
Zosúladenie terminológie so stavebným zákonom
Pojmy uvedené v § 3 zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ako sú pozemná stavba, územie obce, stavebné povolenie, oznámenie stavebného úradu k ohlásenej stavbe, rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením, rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby, neupravuje zákon o miestnom poplatku za rozvoj, ale osobitné predpisy.
a) Pozemná stavba
Pozemnú stavbu vymedzuje zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. (ďalej len „stavebný zákon“) v § 43a. Podľa ods. 2 uvedeného ustanovenia pozemné stavby sú priestorovo sústredené zastrešené budovy vrátane podzemných priestorov, ktoré sú stavebnotechnicky vhodné a určené na ochranu ľudí, zvierat alebo vecí; nemusia mať steny, ale musia mať strechu.
b) Územie obce
Územie obce vymedzuje § 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. Podľa uvedeného ustanovenia územie obce je územný celok, ktorý tvorí jedno katastrálne územie alebo viac katastrálnych území. Územie obce sa môže členiť na časti obce. Časť obce má vlastný názov; časť obce nemusí mať vlastné katastrálne územie.
c) Stavebné povolenie a oznámenie stavebného úradu k ohlásenej stavbe
Podľa § 55 a nasl. stavebného zákona stavby, a teda aj pozemné stavby, ktoré sú predmetom poplatku, sa môžu uskutočňovať, iba ak sú povolené stavebným úradom alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.
Stavebné povolenie
Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ stavebný zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
Stavebné povolenie upravujú § 66 až § 70 stavebného zákona. Stavebné povolenie má formu rozhodnutia, v ktorom stavebný úrad určí stavebníkovi okrem iného záväzné podmienky uskutočnenia a užívania stavby.
V prípade, že stavebník stavbu nezačne stavať do dvoch rokov odo dňa, keď nadobudlo stavebné povolenie právoplatnosť (pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu), stavebné povolenie stráca platnosť. Pretože stavebné povolenie stráca platnosť zo zákona, o strate platnosti sa nevydáva žiadne rozhodnutie.
Oznámenie stavebného úradu k ohlásenej stavbe
Na uskutočnenie niektorých stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác za po