Tlačivo daňového priznania je jednotné pre všetky právnické osoby v Slovenskej republike. Pre daňovníkov vo verejnej správe a v územnej samospráve je veľa špecifických postupov pri zdaňovaní príjmov, ktoré vychádzajú z charakteru činnosti, právnej formy a požiadaviek zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len "ZDP"). Cieľom príspevku je na príklade obce s hlavnou a podnikateľskou činnosťou vypracovať daňové priznanie k dani z príjmov. Ostatné subjekty, ako sú vyššie územné celky, rozpočtové a príspevkové organizácie môžu postupovať obdobne.
Tlačivo daňového priznania právnických osôb
Vzor tlačiva je z roku 2022. Pre zdaňovacie obdobie roka 2023 sa tento vzor tlačiva daňového priznania nemení. Tlačivo je verejne dostupné na internetovej stránke www.financnasprava.sk. Výhodou je, že obsahuje vytvorené logické kontroly, je možné ho vyplniť aj daňovníkmi, ktorí podajú daňové priznanie v listinnej podobe.
Vzor tlačiva
daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby č.
MF/016108/2022-721
bol vydaný oznámením Ministerstva financií SR č. MF/016141/2022-721, ktoré bolo zverejnené vo Finančnom spravodajcovi ako príspevok č. 15/2022. Uvedené tlačivo daňového priznania sa použije pri podávaní daňového priznania u daňovníkov, ktorým posledný deň lehoty na podanie daňového priznania uplynie po 31. decembri 2022.Poučenie na vyplnenie daňového priznania
je vydané oznámením Ministerstva financií SR č. MF/016055/2022-721zverejneným vo Finančnom spravodajcovi ako príspevok č. 16/2022.
Potvrdenie o podaní daňového priznania
k dani z príjmov (vzor) je vydaný oznámením Ministerstva financií SR č. MF/016136/2022-721 zverejneným vo Finančnom spravodajcovi ako príspevok č. 17/2022.Osobitné postavenie mikrodaňovníkov
V daňovom priznaní právnických osôb sa od roku 2022 prvýkrát uplatnili zvýhodnené ustanovenia pre daňovníkov, ktorí sú definovaní ako mikrodaňovníci. V roku 2023 sa splnenie podmienok byť mikrodaňovníkom posudzuje bez zmeny pravidiel.
Podľa § 2 písm. w) ZDPmikrodaňovníkom je daňovník, ktorý je právnickou osobou, ktorého zdaniteľné príjmy (výnosy) za zdaňovacie obdobie neprevyšujú sumu ustanovenú osobitným predpisom (suma je 49 790 eur);
mikrodaňovníkom nie je daňovník:
1.
ktorý je závislou osobou podľa písmen n) až r) a realizuje kontrolovanú transakciu za toto zdaňovacie obdobie,
2.
na ktorého bol vyhlásený konkurz, vstúpil do likvidácie alebo mu bol povolený splátkový kalendár,
3.
ktorého zdaňovacie obdobie je kratšie ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Z uvedeného vyplýva, že ak by zdaniteľné príjmy (výnosy) boli v sume neprevyšujúcej 49 790 eur, ale obec by mala napríklad majetkovú účasť v založenej spoločnosti (s. r. o, a.s.) a vykonávala by tzv. kontrolované transakcie - nejde o mikrodaňovníka.
Kontrolovaná transakcia [§ 2 písm. ab) ZDP]
Kontrolovanou transakciou je právny vzťah alebo iný obdobný vzťah medzi dvomi alebo viacerými závislými osobami podľa písmen n) a r), pričom aspoň jedna z osôb je
právnická osoba, ktorá dosahuje zdaniteľný príjem (výnos) z činnosti alebo z nakladania s majetkom.
Pri posudzovaní kontrolovanej transakcie sa berie do úvahy skutočný obsah právneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu. Ako príklady uvádzam: poskytovanie služieb, nájomné zmluvy, dodanie tovarov a výrobkov, pôžičky, predaj majetku a podobne.Daňové výhody mikrodaňovníka:
-
zvýhodnené podmienky pre odpisovanie hmotného majetku,
-
zvýhodnené pravidlá odpočtu daňovej straty,
-
možnosť tvorby daňových opravných položiek k pohľadávkam v súlade s účtovnými opravnými položkami,
-
použitie 15 % sadzby dane z príjmov (Poznámka: Sadzbu dane vo výške 15 % použije aj ten, kto má zdaniteľné príjmy do limitu 49 790 eur, avšak nespĺňa definiciu mikrodaňovníka.)
Po splnení uvedených podmienok sa mikrodaňovník označí v daňovom priznaní na strane 1. Pre obce, ktoré nevykonávajú podnikateľskú činnosť, ustanovenia o mikrodaňovníkovi nie sú prakticky použiteľné, uvedené výhody by nevedeli vôbec použiť. Ak by obec sama vykonávala podnikateľskú činnosť a môže, ale aj nemusí byť závislou osobou, ale nevykonáva kontrolované transakcie, pričom jej zdaniteľný príjem je v ustanovenom limite - môže byť mikrodaňovníkom. Jej výhody vyplývajúce zo ZDP sú však zanedbateľné. Ustanovenia o mikrodaňovníkovi sú hlavne pre malé subjekty v podnikateľskom prostredí.
Charakteristika daňovníka pre tento príspevok
Daňovníkom je obec, ktorej hlavná činnosť je ustanovená zákonom č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. Obec vykonáva podnikateľskú činnosť nad rámec hlavnej činnosti podľa zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Podnikateľská činnosť je ustanovená na základe živnostenského oprávnenia (maloobchod).
Základ dane
Základom dane je rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období.
Podľa § 17 ods. 1 písm. b) ZDP sa pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádza u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva z výsledku hospodárenia (ďalej len "VH").
Ako správne zistiť výsledok hospodárenia v účtovníctve
Uvádzame úpravu z postupov účtovania pre územnú samosprávu. Ustanovenie v § 11 - Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve uvádza postup takto:
Výsledok hospodárenia pred zdanením daňou z príjmov
z činnosti, ktorej príjmy sú zdaňované daňou z príjmov, sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 - Výnosy a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 - Náklady okrem účtov 591 - Splatná daň z príjmov a 595 - Dodatočne platená daň z príjmov.Z uvedeného vyplýva, že ak by obec v priebehu roka účtovala na účtoch daní svoju povinnosť, tieto účty sa do nákladov nezapočítajú; dôvodom je skutočnosť, že zaplatená daň nikdy nemôže znižovať výsledok hospodárenia pred zdanením.
Východiskové údaje z účtovníctva:
Sumy sú uvedené v eurách
Rok 2023 |
Výnosy |
Náklady |
Výsledok hospodárenia |
DP – |
VH z hlavnej činnosti |
1 000 000 |
995 000 |
5 000 |
riadok 2 |
VH zo zdaňovanej (podnikateľskej činnosti) |
24 500 |
22 000 |
2 500 |
riadok 3 |
Spolu |
|
|
7 500 |
riadok 1 |
Požiadavky na účtovníctvo:
-
časové rozlíšenie nákladov a výnosov,
-
rezervy - účtovné a daňové,
-
opravné položky - účtovné a daňové,
-
oprava chýb minulých období v súlade s postupmi účtovania,
-
vytváranie analytických účtov na účely zistenia základu dane.