Pravidlá práce nadčas, odmeňovanie za nadčas a náhradné voľno za nadčas sú vo všeobecnosti definované v Zákonníku práce, určité špecifiká sú určené zákonom č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Vo všeobecnosti platí, že na odmeňovanie zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa vzťahuje Zákonník práce, ak zákon č. 553/2003 Z. z. neustanovuje inak. V príspevku uvádzam iba ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme vzťahujú.
Základná definícia práce nadčas
Základná definícia práce nadčas je uvedená v § 97 ods. 1 Zákonníka práce:
______________________________
§ 97 Práca nadčas
Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
______________________________
V tejto definícii sú dve podstatné charakteristiky, ktoré definujú prácu nadčas:
1.
O prácu nadčas ide, iba ak je vykonávaná
na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom.
Dohodnutá práca nadčas je práca so súhlasom zamestnávateľa. Príkaz zamestnávateľa z logiky veci musí byť daný vopred. Nie je povinná písomná forma príkazu, príkaz môže byť ústny, resp. spôsob prikazovania práce nadčas môže byť riešený v internom predpise.Príkaz zamestnávateľa nie je podmienený súhlasom zamestnanca. Na druhej strane súhlas zamestnávateľa (nie zamestnanca) s prácou nadčas znamená, že zamestnanec má/mal záujem vykonať určitú prácu mimo rozvrhu zmien a zamestnávateľ mu túto prácu odsúhlasil, resp. sa na tejto práci dohodli. Súhlas zamestnávateľa môže byť daný vopred alebo aj dodatočne po vykonaní práce. Spôsob odsúhlasenia môže byť riešený v internom predpise.
Prácou nadčas nie je práca zamestnanca vykonávaná mimo rozvrhu pracovných zmien, ktorú zamestnávateľ nenariadil alebo neodsúhlasil. Ak spôsob nariadenia alebo odsúhlasenia práce nadčas nie je riešený interným predpisom, za preukázanie nariadenia nadčasu, resp. jeho odsúhlasenie možno považovať evidenciu pracovného času podľa § 99 Zákonníka práce za určité obdobie, spravidla mesiac, kde sú uvedené časy nariadenej práce nadčas a dohodnutej (odsúhlasenej) práce nadčas,