Za základ zvýšenia motivácie občanov k triedeniu komunálneho odpadu v jednotlivých obciach a mestách na Slovensku považujeme prijatie možnosti odmeňovať občanov nielen na základe minimalizácie množstva vyprodukovaného odpadu, ako to je pri množstvovom zbere komunálneho odpadu, ale aj na základe množstva vytriedeného odpadu. Ide v podstate o uplatnenie princípu „čím viac vytriediš, tým viac ušetríš“, ktorý je presadzovaný v zákone č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“), vo väzbe predovšetkým na myšlienku zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
O tom, že finančná motivácia patrí k silným motivačným faktorom svedčia aj výsledky nášho prieskumu realizovaného v roku 2018 v rámci projektu VEGA č. 1/0582/2017 "Modelovanie ekonomickej efektívnosti materiálovo energetického zhodnocovania komunálnych odpadov", riešenom na Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach, kde na finančné efekty motivácie upozorňovalo 30,4 % respondentov.
Do súčasnosti (do roku 2020) takúto možnosť platná slovenská legislatíva vo väzbe na priamu motiváciu občanov v podstate neumožňovala. Aj obce, ktoré v minulosti takýto systém uplatňovali, museli od neho upustiť. Zmena nastane až v ďalšom období vo väzbe na zákon č. 460/2019 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorý bol uverejnený v Zbierke zákonov 27. decembra 2019. Uvedený zákon sa týka aj novely