Všetky samosprávy na Slovensku v závere roka 2022 pripravovali okrem svojich rozpočtov aj nové všeobecné záväzné nariadenia (ďalej len „VZN“) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Náklady na odpadové hospodárstvo v obciach majú v posledných rokoch aj vďaka rastúcim vstupným nákladom stúpajúcu tendenciu. Obecné a mestské zastupiteľstvá tak musia poplatky pre obyvateľov navyšovať, preto sa často stretávajú s negatívnou reakciou svojich obyvateľov. Tieto skutočnosti nás doviedli k tomu, aby sme sa zamysleli, ako by bolo možné minimálne udržať súčasné poplatky na súčasnej úrovni v obciach a ďalej ich nezvyšovať.
Pri príprave VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady bola situácia v závere minulého roka o to náročnejšia, že od 1. januára 2023 malo dôjsť k zosúladeniu slovenského zákona č. 79/2015 Z.z.o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. a príslušných vyhlášok a smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/850 z 30. mája 2018, ktorou sa zmenila smernica č. 1999/31/ES o skládkovaní odpadov.
Od uvedeného dátumu sa mal na Slovensku zaviesť zákaz skládkovania odpadu, pokiaľ neprešiel úpravou. Za takúto úpravu sa predovšetkým považuje mechanicko-biologická úprava.
V praxi to znamená, že takáto úprava odpadov pred skládkovaním si vyžaduje nemalé finančné prostriedky, čo má za následok zvyšovanie poplatkov za komunálne odpady pre obyvateľov.
Ministerstvo životného prostredia SR nakoniec túto povinnosť posunulo o rok. Samosprávy tak vo svojich VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady navýšili sumy len o mieru inflácie alebo zvýšené náklady na prepravu, ktoré im zvýšili zmluvné zberové spoločnosti. Avšak natískajú sa nám s tým mnohé otázky. Ako to pomôže samosprávam? V čom bude situácia iná na konci roka 2023 oproti predchádzajúcemu roku, keď samosprávy už budú musieť prijať skutočnosť, že zmesový komunálny odpad pred skládkovaním bude musieť prejsť úpravou? Budú obyvatelia v mestách a obciach