Mgr. Jana Nékyová
Počet vyhľadaných dokumentov: 6
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 6
Zoradiť podľa:
- Článek
V praxi sa často stretávame s predstaviteľmi samospráv, ktorí majú negatívne skúsenosti pri podávaní žiadostí o finančnú pomoc z Environmentálneho fondu či z Operačného programu Životné prostredie. Príprava žiadostí býva častokrát pre nich veľmi náročná, preto si objednávajú ich vypracovanie u externých súkromných agentúr. Ich úspešnosť hlavne pri Environmentálnom fonde je veľmi nízka. To má za následok, že veľká časť z nich úplne rezignuje a vzdá sa svojich plánov rozvíjať oblasť nakladania s komunálnym odpadom v obci.
- Článek
Predmetom článku je poukázať na povinnosti obcí na úseku odpadového hospodárstva pri nakladaní s biologicky rozložiteľnými odpadmi. Jednou z ich zložiek je aj odpad zo zelene, ktorého zhodnotenie býva pre obce často finančne náročné a nedostupné, pretože nie v každom regióne sú zriadené dostatočné kapacity na ich zhodnotenie. Jedným z ekonomicky prístupných a výhodných pre obec je zriadenie vlastného zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu, ktorého kapacita neprevyšuje 100 ton.
- Článek
Mesiac február je pre všetkých držiteľov odpadu podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. spojený s ohlasovaním údajov z evidencie o druhoch a množstve odpadov a o nakladaní s nimi príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva. Samosprávy majú tiež povinnosť ohlásiť tieto údaje organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly a neobalové výrobky, s ktorou majú uzatvorenú zmluvu, a taktiež Ministerstvu životného prostredia SR.
- Článek
Všetky samosprávy na Slovensku v závere roka 2022 pripravovali okrem svojich rozpočtov aj nové všeobecné záväzné nariadenia (ďalej len „VZN“) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Náklady na odpadové hospodárstvo v obciach majú v posledných rokoch aj vďaka rastúcim vstupným nákladom stúpajúcu tendenciu. Obecné a mestské zastupiteľstvá tak musia poplatky pre obyvateľov navyšovať, preto sa často stretávajú s negatívnou reakciou svojich obyvateľov. Tieto skutočnosti nás doviedli k tomu, aby sme sa zamysleli, ako by bolo možné minimálne udržať súčasné poplatky na súčasnej úrovni v obciach a ďalej ich nezvyšovať.
- Článek
Pokračovanie článku sa venuje výsledkom analýzy odpadov v obciach Jasenie, Klenovec a Poprad, ktorý bol vykonaný v súlade s opatrením Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 1/2020 z 29. júla 2020 o metodike analýzy zmesového odpadu.
- Článek
Článok sa zaoberá hodnotením produkcie zmesového komunálneho odpadu obyvateľmi v štyroch obciach: Jasenie, Sady nad Torysou, Klenovec a Poprad. Rozbor zmesového komunálneho odpadu bol vykonaný v súlade s opatrením Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 1/2020 z 29. júla 2020 o metodike analýzy zmesového odpadu. Výsledky jednotlivých analýz ukázali štruktúru zmesového komunálneho odpadu. Pre jednotlivé obce to predstavuje veľký význam pri riešení problémov so zvyšovaním produkcie odpadov a nastavením ich odpadového hospodárstva. Z dosiahnutých výsledkov rozboru zberu netriedeného komunálneho odpadu v separovaných lokalitách sme pripravili návrh opatrení, ktoré prezentujú možnosti zlepšenia odpadového hospodárstva v skúmaných lokalitách a zároveň definovali možnosti úspor súvisiacich s platbami za služby spojené so zmesovým komunálnym odpadom.