Ing. Uršula Pomfyová

Počet vyhľadaných dokumentov: 20

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 20

Zoradiť podľa:

  • Článek
Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo 26. júla 2024 na svojej webovej stránke dokument s názvom "Metodická príručka pre obce k nakladaniu s textilom od 1.1.2025". Príručka má pomôcť obciam splniť si zákonnú povinnosť, a to zaviesť a vykonávať triedený zber komunálnych odpadov pre textil. Článok sa zameriava na obsah príručky, rozoberá vybrané súvislosti a poukazuje, čo v príručke možno chýba.
Vydané: 25. 09. 2024
  • Článek
Zriaďovateľ od nás vyžaduje internú smernicu o nakladaní s odpadom tak, aby bola v súlade so záväzkom obce "iniciatívy ZERO WASTE", t.j. dosiahnuť minimálne množstvo ďalej nespracovateľného odpadu vyprodukovaného v základnej škole, materskej škole. Ako máme takúto smernicu vypracovať?
Vydané: 16. 05. 2024
  • Článek
Blíži sa termín odovzdávania ročných výkazov a ohlásení o odpadoch. Obce majú povinnosť ohlásiť a zaslať vybrané dáta o odpadoch na rôzne inštitúcie, v rozdielnom formáte, ale najmä s inými údajmi, ktoré sa ďalej sledujú. Pri finálnom vyhodnotení dát rozdielnosť údajov spôsobuje odlišnosti v nazeraní sa na celkové nakladanie s komunálnymi odpadmi a inými odpadmi, ktoré svojím charakterom a zložením sú podobné odpadom z domácností, alebo aj nie.
Vydané: 20. 02. 2024
  • Článek
V pokračovaní článku si rozoberieme ďalšie reportovacie povinnosti zberových spoločností.
Vydané: 08. 08. 2023
  • Článek
Už sme si nejako zvykli, že tlačivá, správy a oznámenia s vyplnenými rôznymi údajmi musíme ďalej odovzdávať. Problém však nastáva vtedy, keď je tlačivo komplikované, neobsahuje vysvetlivky pre jeho vyplnenie alebo, naopak, v ňom absentujú požiadavky na údaje, ktoré by doplnili informácie o ďalších spôsoboch nakladania s komunálnymi odpadmi z obalov a komunálnymi odpadmi z neobalových výrobkov. Podrobnejší pohľad na reporting údajov má význam pri pochopení nutnosti dát, no zároveň pomáha odstraňovať chyby a časom možno aj byrokratické nezmysly, aby sa menej reportovalo a viac uvažovalo.
Vydané: 24. 06. 2023
  • Článek
Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK, a.s. spracovala údaje zo 100 analýz triedeného zberu zrealizovaných v rokoch 2018 až 2021 do dokumentu s názvom „Štúdia 100 analýz triedeného zberu komunálnych odpadov“. V štúdii sú zhrnuté a porovnávané výsledky z jednotlivých kontrolovaných vzoriek vrecového a kontajnerového zberu piatich povinných zložiek vo vybraných zmluvných samosprávach. Okrem údajov v číslach a grafoch a okrem fotodokumentácie, štúdia v závere poukazuje na príklady znečistenia v jednotlivých vzorkách, pričom chyby v triedení sú detailne rozobraté. Niekoľko prekvapivých momentov zo spracovania štúdie prinášame v nasledujúcom článku.
Vydané: 25. 07. 2022
  • Článek
Aplikačnou novelou zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“) sa s účinnosťou od 1. júla 2020 do zhodnocovania odpadu doplnila činnosť „príprava na opätovné použitie“.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Analýzy triedeného zberu v mestách a obciach môžu poskytnúť informácie o behaviorálnom správaní obyvateľov, obsahu zbernej nádoby, teda zložkách, ktoré patria/nepatria do zbernej nádoby, tiež o podiele odpadov z obalov a neobalových výrobkov, materiálovom zložení odpadov a ďalších ukazovateľoch. NATUR-PACK, a. s. ako organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej len „OZV“) na základe dostupných metodológií pre odber vzoriek komunálnych odpadov, ich štruktúry, zloženia a spôsobu zberu najmä v SR a ČR vypracovala vlastnú Metodiku na kontrolu znečistenia triedeného odpadu v zberných nádobách a na stanovenie podielu obalov a neobalových výrobkov v zberných nádobách na triedený zber. Využitím tejto metodiky sme chceli zistiť, ako je na tom Slovensko s triedeným zberom.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Triedenie odpadu je podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (­ďalej len „zákon o odpadoch“) delenie odpadov podľa druhov, kategórií alebo iných kritérií alebo oddeľovanie zložiek odpadov, ktoré možno po oddelení zaradiť ako samostatné druhy odpadov.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Spoločnosť NATUR-PACK, a. s. na základe výsledkov z triedenia vybraných zložiek komunálnych odpadov, podľa vlastnej Metodiky na kontrolu znečistenia triedeného odpadu v zberných nádobách a na stanovenie podielu obalov a neobalových výrobkov v zberných nádobách na triedený zber, sa v tejto časti bude venovať nadstavbe v dotriedení. V prípade PAPIERA a LEPENKY upriamime pozornosť na knihy a v prípade kovových obalov sa zameriame na delenie podľa materiálov a využitia.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Spoločnosť NATUR-PACK, a.s., na základe výsledkov z triedenia vybraných zložiek komunálnych odpadov, podľa vlastnej Metodiky na kontrolu znečistenia triedeného odpadu v zberných nádobách a na stanovenie podielu obalov a neobalových výrobkov v zberných nádobách na triedený zber, sa v štvrtej a zároveň poslednej časti bude venovať minimalizácii odpadov ako prostriedku na dosiahnutie efektívneho triedeného zberu.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Pri nakladaní s vybranými druhmi odpadov majú svoje povinnosti aj obce. Občanov majú obce nielen informovať, ale im aj poskytnúť možnosť vhodného odovzdania týchto odpadov. V prípade elektrozariadení, batérií a akumulátorov je tých možností niekoľko.
  • Článek
V súčasnosti je téma zálohovania jednorazových obalov na nápoje viac než aktuálna. Pojmom „jednorazový obal“ sa rozumejú obaly na jedno použitie. Cieľom zavedenia zálohovania je dosiahnuť efektívnejší zber a následnú recykláciu. Takto získaná druhotná surovina sa použije napríklad aj na výrobu nových nápojových obalov bez nutného odčerpávania cenných prírodných zdrojov. Aj týmto sa pozitívne prispeje k zníženiu environmentálnej záťaže na životné prostredie vrátane eliminácie voľne pohodených odpadov v krajine prevažne vo vodných tokoch (tzv. littering). Skvalitnia sa tiež prírodné, umelé a sociál­ne zložky životného priestoru občanov Slovenskej republiky.
  • Článek
Ako vznik odpadov z triedeného zberu, správne vedenie evidencie a ohlasovanie údajov súvisí s úrovňou vytriedenia odpadov v obci, s plnením cieľa zberu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v komunálnom odpade a s plnením štandardu zberu sa dozviete v nasledujúcom príspevku.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Plastové tašky vyvolávajú v EÚ špecifickú pozornosť v posledných 15 rokoch. Od štúdií zameraných na výrobný sektor, posúdenie hospodárskych a sociálnych vplyvov rôznych politík na zníženie množstva plastových tašiek na jedno použitie [1], cez posúdenie životného cyklu (tiež ako „life cycle ­assessment“ alebo „LCA“) jednotlivých druhov plastových tašiek (aj v porovnaní s inými druhmi tašiek, napr. papierovými, textilnými), štúdií vplyvu oxo-degradovateľných plastových tašiek na životné prostredie (ďalej len „ŽP“) či v poslednej dobe ich bio­degradovateľných „alternatív“, ktoré majú nahradiť produkciu plastových tašiek vyrobených z konvenčných plastov. Na základe toho sú prijímané ciele znižovania ich spotreby, upravuje sa reportovanie v EÚ či zavádzajú iné opatrenia na úrovni jednotlivých štátov.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
Práva a povinnosti právnických osôb a fyzických osôb, konkrétne pri predchádzaní vzniku odpadov a pri nakladaní s odpadmi, upravuje zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“). Tieto si postupne rozoberieme v článku.
Vydané: 22. 06. 2022
  • Článek
  Ako vznik odpadov z triedeného zberu, správne vedenie evidencie a ohlasovanie údajov súvisí s úrovňou vytriedenia odpadov v obci, s plnením cieľa zberu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v komunálnom odpade a s plnením štandardu zberu sa dozviete v nasledujúcom príspevku.
Vydané: 18. 06. 2021
  • Článek
V súčasnosti je téma zálohovania jednorazových obalov na nápoje viac než aktuálna. Pojmom „jednorazový obal“ sa rozumejú obaly na jedno použitie. Cieľom zavedenia zálohovania je dosiahnuť efektívnejší zber a následnú recykláciu. Takto získaná druhotná surovina sa použije napríklad aj na výrobu nových nápojových obalov bez nutného odčerpávania cenných prírodných zdrojov. Aj týmto sa pozitívne prispeje k zníženiu environmentálnej záťaže na životné prostredie vrátane eliminácie voľne pohodených odpadov v krajine prevažne vo vodných tokoch (tzv. littering). Skvalitnia sa tiež prírodné, umelé a sociálne zložky životného priestoru občanov Slovenskej republiky.
  • Článek
Pri nakladaní s vybranými druhmi odpadov majú svoje povinnosti aj obce. Občanov majú obce nielen informovať, ale im aj poskytnúť možnosť vhodného odovzdania týchto odpadov. V prípade elektrozariadení, batérií a akumulátorov je tých možností niekoľko.
  • Článek
Motto: "Odpadári sú šťastní ľudia. Nikdy neprídu o svoju prácu. Z každého výrobku, z každej činnosti, ak neostane nič, tak nejaký ten odpad, áno. Aspoň ten obal!"
Vydané: 17. 12. 2020