Právna úprava nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi, ktorá je predmetom § 81 zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch"), sa novelizovala s účinnosťou od 1. decembra 2017. Tieto zmeny sa dotkli aj postavenia obcí. V nadväznosti na zmeny v zákone o odpadoch došlo aj k zmenám vo vyhláške Ministerstva životného prostredia SR č. 371/2015 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch, a to s účinnosťou od 1. januára 2018. Na predstavenie týchto zmien sa zameriava tento príspevok.
Nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom
Hlavným nositeľom zodpovednosti za nakladanie s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom je obec, na území ktorej takýto odpad vznikol. Obec nie je pôvodcom komunálneho odpadu, ale považuje sa za jeho držiteľa.
Podľa § 81 ods. 7 písm. b) bodu 3. zákona o odpadoch je obec okrem povinností podľa § 10 ods. 1 a § 14 ods. 1 zákona o odpadoch povinná:
a)
zabezpečiť zber a prepravu zmesového komunálneho odpadu vznikajúceho na jej území na účely jeho zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu zmesového komunálneho odpadu v obci. Táto povinnosť obce neznamená, že by bola obec povinná to aj sama priamo vykonávať, ale zabezpečenie tejto povinnosti sa deje prostredníctvom zmluvy so zberovou spoločnosťou;
b)
zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu:
-
biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu okrem toho, ktorého pôvodcom je fyzická osoba - podnikateľ a právnická osoba, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania. Prevádzkovateľ kuchyne zodpovedá za nakladanie s biologicky rozložiteľným kuchynským o