V príspevku sa venujeme aktuálnej téme návratných zdrojov financovania, podmienkam ich prijímania a použitia na obci a vo vyššom územnom celku. Upozorníme na pravidlá používania a prijímania návratných zdrojov financovania v obci a vo vyššom územnom celku od 1. januára 2020.
Podľa zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 583/2004 Z. z.) návratnými zdrojmi financovania sú prostriedky rozpočtu obce alebo rozpočtu vyššieho územného celku (ďalej len „VÚC“) z prijatých úverov, pôžičiek, návratných finančných výpomocí, zo zmeniek a z komunálnych obligácií vydaných obcou alebo VÚC. Na účely ustanovenia § 17 ods. 2 zákona č. 583/2004 Z. z. sa za návratné zdroje financovania považujú aj dodávateľské úvery prijaté obcou alebo VÚC.
Prijatie a používanie návratných zdrojov financovania v obci/VÚC je regulované prostredníctvom pravidiel, ktoré ustanovuje zákon č. 583/2004 Z. z. v § 17 ods. 2 až 7, v zmysle ktorého sú obec/VÚC pri používaní návratných zdrojov financovania povinní dodržiavať určité pravidlá, aby sa predišlo neodôvodnenému zvyšovaniu zadlžovania obce a v konečnom dôsledku zavedeniu osobitých inštitútov hospodárenia obce – ozdravného režimu a nútenej správy.
Podmienky použitia návratných zdrojov financovania sú zadefinované v § 17 ods. 2 zákona č. 583/2004 Z. z.:
- návratné zdroje financovania možno použiť len na úhradu kapitálových výdavkov,
- výnimočne možno návratné zdroje financovania použiť aj na vyrovnanie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami bežného rozpočtu v priebehu rozpočtového roka, za podmienky, že tieto budú splatené do konca rozpočtového roka z príjmov bežného rozpočtu.
Podmienky prijatia návratných zdrojov financovania sú zadefinované v § 17 ods. 6 zákona č. 583/2004 Z. z. takto:
- celková suma dlhu obce/VÚC neprekročí 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka,
- suma splá