Obsahom príspevku je účtovný pohľad na ceniny, ktoré považujeme za osobitnú formu peňažných prostriedkov. V súčasnosti k bežným ceninám zaraďujeme aj lokálne meny – Živec, Košický dukát, Širocký sokol, ako aj farmárske stravné lístky.
Rozpočtové/príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky (VÚC) účtujú na účte 213 – Ceniny vzmysle opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/16786/2007-31 z 8. augusta 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania“). Sú to najmä poštové známky, kolky, diaľničné nálepky, telefónne karty, karty na platenie diaľničných poplatkov, tankovacie karty a ostatné karty. Podstatným znakom týchto kariet je to, že majú svoju hodnotu pred ich vydaním, a postupne sa z nich môže čerpať po ich vydaní do užívania.
Ceniny sa zaraďujú medzi krátkodobý finančný majetok. Ceninami sú aj stravné lístky odovzdané do prevádzok verejného stravovania.
Pri ceninách, ako sú napríklad kolky, známky, diaľničné nálepky môže účtovná jednotka (ÚJ) stanoviť ich účtovanie priamo do spotreby ako náklad na prevádzkovú činnosť, ak sa zväčša nenakupujú do zásoby, ale na konkrétny účel, čiže sa hneď použijú (t. j. spotrebujú).
Výnimkou sú telefónne a iné karty a stravné lístky (tzv. gastrolístky), ktoré sa vždy účtujú najprv ako ceniny (aktíva), a až následne sa ich výdaj účtuje do nákladov.
ÚJ však musí dodržať zásadu, že spotreba cenín vykázaná v účtovnej závierke musí zodpovedať skutočnej spotrebe cenín. Dôležité je vedenie analytickej evidencie k účtu 213 – Ceniny. Analytická evidencia sa vedie podľa druhu cenín a podľa osôb, ktorým boli ceniny zverené.
♦ Príklad č. 1:
Obstaranie poštových známok, kolkov, kariet na tankovanie v obecnej rozpočtovej organizácii z bežného transferu zo štátneho rozpočtu (ŠR):
P. č. |
Text účtovného prípadu |
Suma v € |
---|