Aplikačnou novelou zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“) sa s účinnosťou od 1. júla 2020 do zhodnocovania odpadu doplnila činnosť „príprava na opätovné použitie“.
Tento pojem bol doplnený do niekoľkých paragrafov zákona o odpadoch, počnúc definíciou materiálového zhodnotenia, dostal sa aj do zákazu spaľovania takto vyzbieraného odpadu, do evidenčnej a ohlasovacej povinnosti prevádzkovateľov zariadení, do prechodných ustanovení, do cieľov pre komunálne odpady a aj do novej prílohy č. 4a, ktorá uvádza príklady opatrení v snahe urobiť niečo viac pre hierarchiu odpadového hospodárstva. Naproti tomu bola príprava na opätovné použitie vyňatá z prílohy č. 3, bod VII. zo stavu, keď odpad prestáva byť odpadom.
Z tohto dôvodu ma zaujímalo, koľko bolo doposiaľ na Slovensku vydaných súhlasov (roky 2016 až polovica roku 2019) na vykonávanie prípravy na opätovné použitie, na aké druhy odpadov, čo sa vlastne s tým-ktorým odpadom robí a aký je jeho ďalší osud už ako "neodpadu".
Na základe žiadosti podľa zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v z. n. p. boli oslovené všetky okresné úrady, o