Podanie je podstatným procesným úkonom subjektu, nakoľko sa ním právne relevantne začína správne konanie pred obcou, pokiaľ jeho začiatok predpokladá platná právna úprava. V článku sa dozviete, aké formálne a obsahové náležitosti musí podanie spĺňať.
Pri podaniach v správnom konaní je nevyhnutné uplatňovať základnú zásadu správneho konania ustanovenú v § 3 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v z. n. p. (ďalej len „správny poriadok“), v súlade s ktorou obce postupujú v správnom konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi správneho konania.
Formálne náležitosti podania v správnom konaní pred obcou
Príklad č. 1:
Účastník správneho konania zaslal príslušnej obci podanie vo forme „obyčajnej“ elektronickej správy, ktorá nebola autorizovaná zaručeným elektronickým podpisom. Pretože mu po 30 dňoch od odoslania správy obci neprišla žiadna odpoveď, zaslal žiadosť o informáciu ohľadom vybavenia jeho podania. Zamestnanec obce mu však oznámil, že obec ďalej o podaní nekonala, pretože elektronické podanie nebolo doplnené v
správnym poriadkom ustanovenej zákonnej lehote zákonnou formou. Konala obec v súlade s platným právom?
Podľa § 19 ods. 1 správneho poriadku podanie možno urobiť písomne v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe, alebo ústne do zápisnice. Podanie vo veci samej urobené v elektronickej podobe bez autorizácie podľa osobitného predpisu o elektronickej podobe výkonu verejnej moci treba do troch pracovných dní doplniť v listinnej podobe, v elektronickej podobe autorizované podľa osobitného predpisu o elektronickej podobe výkonu verejnej moci, alebo ústne do zápisnice.
Osobitným predpisom o elektronickej podobe výkonu verejnej moci je zákon č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v z. n. p. (ďalej len „zákon o e-Governmente“), ktorý musí byť bezvýhradne rešpektovaný.
V súlade s § 19 ods. 1 správneho poriadku obec na dodatočné doplnenie podania nevyzýva, pričom ak o