V nasledujúcom príspevku pokračujeme v seriáli o konsolidovanej účtovnej závierke v samospráve a zameriame sa na metódy konsolidácie predstavujúce postupy, prostredníctvom ktorých sa vytvorí z individuálnych účtovných závierok konsolidovaného celku konsolidovaná účtovná závierka.
Definovanie metód konsolidácie a ich použitie ustanovuje opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 17. decembra 2008 č. MF/27526/2008-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o metódach a postupoch konsolidácie vo verejnej správe a podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek konsolidovanej účtovnej závierky vo verejnej správe v z. n. p. (ďalej len "opatrenie").
Metódy konsolidácie podľa § 4 opatrenia:
-
metóda úplnej konsolidácie
-
metóda podielovej konsolidácie
-
metóda vlastného imania
Metódou úplnej konsolidácie sa do konsolidovanej účtovnej závierky zahŕňajú dcérske účtovné jednotky všetkých právnych foriem, teda rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie a obchodné spoločnosti.
Metódou podielovej konsolidácie sa do konsolidovanej účtovnej závierky zahŕňajú spoločné účtovné jednotky, ktorými môžu byť iba obchodné spoločnosti.
Metódou vlastného imania sa konsolidujú podiely na pridružených účtovných jednotkách, ktorými môžu byť iba obchodné spoločnosti.
______________________________
Uvedené jednoznačné priradenie metód konsolidácie k typom účtovných jednotiek konsolidovaného celku má jednu alternatívu. Spoločné účtovné jednotky môžu byť do konsolidovanej účtovnej závierky zahrnuté nielen metódou podielovej konsolidácie, ale aj metódou vlastného imania.
______________________________
Metóda konsolidácie sa zmení, ak sa zmení štruktúra konsolidovaného celku, napríklad dcérska účtovná jednotka sa predajom podielov stane pridruženou účtovnou jednotkou.
Súčasti metódy úplnej konsolidácie a metódy podielovej konsolidácie:
-