Pracovná disciplína je jedným z kľúčových aspektov každého pracovnoprávneho vzťahu. Jej obsahom sú nielen práva, ale najmä povinnosti, ktoré zamestnancovi vyplývajú z uzavretého pracovného pomeru. Tento článok sa venuje najčastejším spôsobom porušovania pracovnej disciplíny a ako sa s týmito porušeniami vysporiadali súdy vo svojich rozhodnutiach.
V súlade so zákonom č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce") rozoznávame medzi základnými povinnosťami zamestnanca, ktoré sú obsahom § 81, a ďalšími povinnosťami. Povinnosti zamestnanca však nie sú upravené len v
Zákonníku práce, ale aj v pracovnej zmluve, kolektívnej zmluve (ak má zamestnávateľ aj túto zmluvu), no aj v ďalších všeobecne záväzných právnych predpisoch, napr. v pracovnom poriadku či iných interných predpisoch zamestnávateľa.
Zamestnanec je povinný dodržiavať všetky tieto povinnosti, aby bolo zabezpečené riadne fungovanie zamestnávateľa a ochrana jeho oprávnených záujmov. K porušeniu pracovnej disciplíny dochádza vtedy, keď si zamestnanec riadne neplní pracovné povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru.
Právny rámec
Povinnosti zamestnanca, ktoré tvoria pracovnú disciplínu, sú upravené najmä v Zákonníku práce, ale aj v iných predpisoch, napr. v zákone č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o BOZP").
Základné povinnosti zamestnanca
Zákonník práce upravuje základné povinnosti zamestnanca v § 81. Ide najmä o tieto povinnosti:
a)
Povinnosť pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi.
Povinnosť zamestnanca pracovať zodpovedne a riadne sa posudzuje vo vzťahu k výsledkom práce zamestnanca. Táto povinnosť po