Od 1. apríla 2023 je účinný zákon č. 69/2023 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o EIA“). Aj keď ide o rozsahovo pomerne krátku novelu, má zásadný význam a prináša niekoľko dôležitých zmien v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (ďalej len „EIA“).
Neštandardný legislatívny proces
Skôr uvedený zákon č. 69/2023 Z.z. (ďalej len "novela zákona o EIA") čelí kritike okrem iného aj za to, že neprešiel štandardným legislatívnym procesom a nebol podrobený pripomienkovému konaniu. Zmeny, ktoré táto novela zákona o EIApriniesla, už raz boli predmetom verejnej diskusie, a to v súvislosti s návrhom zákona skupiny poslancov z mája 2022, č. parlamentnej tlače 1060 (ďalej len "pôvodný návrh"). [1] Na medzirezortné pripomienkové konanie ho predložilo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (ďalej len "MŽP SR"), ako zodpovedná inštitúcia, avšak už v predkladacej správe MŽP SR vyjadrilo nesúhlas so znením návrhu zákona ako celku. Navrhovatelia dostali v medzirezortnom pripomienkovom konaní k tomuto návrhu zákona celkovo 41 pripomienok, z toho 16 zásadných, pričom prevažná väčšina bola k návrhu kritická a neodporúčala jeho prijatie. Z pripomienok nebola akceptovaná žiadna. Výsledkom bolo, že navrhovatelia tento návrh zákona v druhom čítaní vzali späť.
V septembri 2022 bol v parlamente predložený nový návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o EIA. Jeho predmetom boli minimálne zmeny zákona o EIAtýkajúce sa postupov pri osobitných zásahoch do zemskej kôry na využívanie geotermálnej energie. V druhom čítaní bol prijatý pozmeňujúci návrh, ktorý k návrhu zákona doplnil takmer úplne totožné zmeny, ktoré boli predmetom pôvodného návrhu z mája 2022. Pozmeňujúci návrh bol Národnou radou SR schválený a rovnako bol schválený aj zákon ako celok. [2] Zo strany verejnosti a odborníkov bol spôsob jeho prijatia ostro kritizovaný, keďže ním bol obídený štandardný legislatívny proces a bol výrazne skrátený čas, ktorý bol k dispozícii na pripomienky k pozmeňujúcemu návrhu. Prezidentka SR odmietla tento zákon podpísať s výhradou, že schválený poslanecký pozmeňujúci návrh bol v podstate úplne novým návrhom zákona a nie zmenou alebo doplnením pôvodného zákona, čím sa obišli nie