Kompost vyrobený z vyzbieraného bioodpadu pomáha pôde získať späť potrebné živiny. Na stoloch tak môžeme mať zdravšie potraviny a každý z nás môže správnym triedením bioodpadu prispieť k boju proti klimatickým zmenám.
Tak, ako sa staráme o naše zdravie a snažíme sa telu dopriať zdravú stravu, mali by sme rovnako myslieť aj na kvalitu pôdy, z ktorej túto potravu získavame.
Ľudské zdravie je totiž prepojené s pôdou
a vypestovanými plodinami. Mnohé z toho, čo dáme do pôdy, sa prejaví na našom zdraví. Preto je dôležité, ako sa k pôde správame a aké živiny jej doprajeme. Za posledných 50 až 60 rokov sa v slovenskom poľnohospodárstve používali vo významnej miere syntetické hnojivá. Pôda tak prichádzala o organickú zložku, strácala štruktúru i zdravie. Aj preto má dnes takmer polovica našich polí problémy - okrem chýbajúcich živín nevie dostatočne zadržiavať vodu a pôdy sú ohrozované eróziou. Výsledok sme videli napríklad počas tohtoročného leta, keď na poliach pre chýbajúcu vlahu a dlhotrvajúce sucho hlásia poľnohospodári polovičné zníženie produkcie kukurice na zrno a o tretinu slabšiu úrodu cukrovej repy. Na druhej strane, so začiatkom jesene prudké dažde spôsobili povodne. Aj v tomto prípade je problémom zhutnená pôda, ktorá nie je schopná vlahu zadržať a odviesť do podzemných vôd.