Súčasťou boja proti klimatickým zmenám je aj snaha o dosiahnutie uhlíkovej neutrality. K tomu má prispieť i sledovanie uhlíkovej stopy, najmä v prípade výrobkov s výrazným podielom na ekonomike, výrobnej činnosti, obchode, spotrebe. K sledovaniu a výpočtu uhlíkovej stopy je dôležité poznať životný cyklus výrobku a analyzovať jeho jednotlivé fázy.
Jednou z metód posudzovania životného cyklu výrobkov je
metóda LCA
(Life Cycle Assessment) určená pre sledovanie environmentálnych dopadov konkrétneho výrobku sumarizovaním jeho dôležitých vstupov a výstupov z výrobnej a spotrebnej fázy, činnosti. Na základe získaných údajov následne vyhodnocuje i dopady na životné prostredie.Životný cyklus výrobku je akýsi jeho "životopis", ktorým ho popisuje a charakterizuje od "kolísky po hrob", teda od výroby, uvedenia do činnosti, obehu až po skončení jeho funkčnosti, čím sa z výrobku stáva odpad. Pre skutočne komplexné posúdenie životného cyklu výrobku a jeho dopadov na životné prostredie však treba začať hodnotiť nie od kolísky, ale od "počatia", teda od vstupných surovín potrebných na výrobu konkrétneho výrobku vrátane spôsobov ich získania, ťažby.
Životný cyklus PET fľaše
V súvislosti s riešením globálnej environmentálnej problematiky a ochrany životného prostredia hrá veľkú úlohu znižovanie objemu odpadov, najmä odpadov z obalov. Spolu s riešením tejto úlohy sa vyvíja tlak na znižovanie spotreby plastov a plastových obalov. Jedným z najdiskutovanejších a najproblémovejším výrobkom sú pravdepodobne PET fľaše - nielen ako obaly na minerálne vody a nealkoholické nápoje, ale aj ako obaly všeobecne. Aj keď sa PET fľaše a nádoby používajú na bale