S účinnosťou od 1. decembra 2019 sa SR pridala ku skupine európskych štátov, [1] ktoré si v boji proti negatívnym aspektom výroby a používania jednorazových nápojových obalov zvolili ich spätný odber priamo od konečného užívateľa, teda vybrali sa cestou zálohovania. V našich podmienkach pritom nejde o prvý model založený na spätnom odoberaní obalov z nápojov naproti vyplácanému zálohu – zálohovanie veľkej časti opakovane použiteľných obalov na nápoje (najmä pivných sklenených fliaš) v SR funguje už pomerne dlhý čas, pričom vykazuje vysokú mieru efektívnosti, pokiaľ ide o ich návratnosť za účelom opakovaného použitia.
Nové a významné je, že v prípade jednorazových obalov na nápoje, zálohovanie, povinné a štátom vynútiteľné, čoskoro pokryje mimoriadne rozšírený obalový produkt, ktorý bol z pohľadu spotrebiteľa roky spájaný s vysokou mierou voľnosti pri manipulácii nielen v čase konzumácie nápoja, ale aj vo fáze jeho premeny na odpad. Aj keď "ostré" spustenie zálohovania opakovane nepoužiteľných nápojových obalov zákon č. 302/2019 Z.z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon o zálohovaní") predpokladá až v januári 2022, už v súčasnosti prebiehajú niektoré kroky spojené s jeho prípravou a riadením. Na nasledujúcich stranách má príspevok ambíciu v stručnom rozsahu objasniť dôvody zavedenia zálohovania jednorazových nápojových obalov, ako aj ozrejmiť obsah zákona o zálohovaní, a to najmä priblížením rozsahu povinností a oprávnení aktérov, ktorí do tohto zložitého systému budú vstupovať - štátu, výrobcov obalov, distribútorov obalov, ale aj spotrebiteľa. Osobitný priestor je venovaný ozrejmeniu povahy a postavenia kľúčového hráča v systéme zálohovania, ktorým bude tzv. správca zálohového systému jednorazových obalov na nápoje (ďalej len "správca").
K dôvodom zavedenia systému zálohovania
V SR sa každoročne uvedie na trh približne 1 miliarda jednorazových nápojových obalov vyrobených z polyetyléntereftalátu (PET), [2] čo predstavuje váhu približne 34 tisíc ton a zhruba 345 miliónov nápojových kovových plechoviek. Z tohto počtu sa prostriedkami triedeného zberu komunálneho odpadu dokáže v súčasnosti vyzbierať približne 62 % plastových fliaš, pričom pri plechovkách takýto údaj nie je dostupný. Tieto odhady priniesla analýza Inštitútu environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR z novemb