Pracovné podmienky zamestnanca sú dôležitým faktorom, ktorý vplýva na pracovný výkon, ktorý podá zamestnanec. Pracovné podmienky vychádzajú z právnej úpravy obsiahnutej vo viacerých právnych predpisoch a musia spĺňať základné požiadavky na rozvrhnutie pracovného času, odpočinok, zdravie a bezpečnosť zamestnancov. Vzhľadom na roztrieštenosť právnej úpravy pracovných podmienok prinášame prehľad najdôležitejších predpisov upravujúcich túto tému.
V dôsledku modernizácie a zlepšovania pracovných postupov sa zvyšujú aj požiadavky na tvorbu a úpravu pracovného prostredia a pracovných podmienok zamestnancov. Toto prostredie je tvorené súborom vonkajších hmotných a nehmotných faktorov, ktoré priamo pôsobia na zamestnanca a jeho prácu. Zamestnanec trávi v tomto prostredí asi 1/3 dňa.
Pojmom pracovné podmienky možno rozumieť komplex podmienok, ktoré pôsobia na zamestnanca v pracovnom procese a vplývajú na jeho pracovný výkon.
Pracovné podmienky sú ustanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi a musia spĺňať základné požiadavky na rozvrhnutie pracovného času, odpočinok, zdravie a bezpečnosť zamestnancov.
Rozoznávame časové podmienky práce a podmienky pracovného prostredia nasledovne:
1.
časové podmienky práce:
a)
pracovný čas,
b)
doba odpočinku,
2.
pracovné prostredie:
c)
úprava a vybavenie pracoviska,
d)
bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci.
Tento príspevok bližšie rozoberá jednotlivé pracovné podmienky a ich legislatívnu úpravu.
Časové podmienky:
Predstavujú dĺžku a štruktúru pracovného času, účelné striedanie práce a oddychu v rámci zmeny, pracovného týždňa a roka.
Definíciu pracovného času obsahuje § 85 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len "