Ochrana verejného záujmu a verejných prostriedkov predstavujú v miestnej samospráve priority, ktoré sú pod odôvodneným drobnohľadom miestneho spoločenstva. Získanie dôvery voličov a jej udržanie nezriedka závisí práve od toho, ako volení predstavitelia aj zamestnanci samospráv spomínané priority napĺňajú. Etické kódexy predstavujú v tomto kontexte významný signál samospráv smerom k vlastným obyvateľom, ako aj normatívne vyjadrený súhrn oporných bodov pre správny chod samosprávneho organizmu.
Etické kódexy v miestnej samospráve
Mgr.
Ladislav
Briestenský
Východisko a cieľ
Etické kódexy nie sú povinnou súčasťou vnútorných noriem miestnych samospráv a v súlade s tým ich výskyt nie je veľmi frekventovaný. Predstavujú však zaujímavý príklad toho, aké nároky si kladie jednotlivá miestna samospráva na vlastnú činnosť. Tento článok si kladie za cieľ načrtnúť základné obrysy problematiky etických štandardov pre miestne samosprávy a ponúknuť aj niektoré konkrétne námety a inšpirácie k tomu, aby sa kódexy etiky rozšírili aj do iných miestnych samospráv.
Terminologický základ
Lexikálne pramene vymedzujú pojem "etika" rôzne, podľa toho, či majú na zreteli filozofický alebo praktický aspekt etiky.
Na účely tohto článku nám môže poslúžiť nasledovný výber z definícií:
-
etika je súbor všeobecných pravidiel, zásad a princípov správania, ktoré spoločnosť považuje za primerané, prijateľné, slušné; morálka, mravnosť[1] ;
-
slovo etika pochádza z gréckeho
, čo v preklade znamená zvyk, názor, charakter, spôsob myslenia. Etika je teoretické štúdium hodnôt a princípov, ktoré usmerňujú ľudské konanie v situáciách, keď je možný výber[2] ;
ethos
-
ako vetva filozofie etika skúma otázku "Aké konanie je správne alebo nesprávne za daných okolností?"[3].
Etický kódex ako norma
Etické kódexy vo všeobecnosti stanovujú štandardy, ktoré reprezentujú spravidla zvýšené alebo sprísnené nároky daného spoločenstva na spôsob konania a správania jeho členov. V tomto zmysle sa etické kódexy vyskytujú v jednotlivých profesijných zoskupeniach, ktoré vnímajú etickú stránku svojej činnosti ako osobitne dôležitú (napr. etický kódex mediátora, združenia sudcov Slovenska, prednostov úradov miestnej samosprávy, atď.).
V jednotlivých miestnych samosprávach boli prvé etické kódexy prijímané už v prvom období po vzniku súčasnej samosprávy, najmä v dôsledku pozitívnych inšpirácií z miestnych samospráv vo vyspelejšom zahraničí.
Je mimoriadne dôležité, že etický kódex nepatrí do skupiny obligatórnych noriem, ten. noriem, ktoré samospráva musí mať prijaté
Táto črta sama o sebe signalizuje, že samospráva, ktorá prijala etický kódex, vybočila z "povin
(ako napr. pracovný poriadok).