Úprava finančných príspevkov od výrobcov vyhradených výrobkov v kolektívnom plnení, tzv. ekomodulácia je témou vo všetkých štátoch EÚ. Niektoré európske štáty a ich kolektívne organizácie už poplatky zaviedli a pracujú ďalej na ich úprave smerom k požadovanému napĺňaniu cieľov. Slovenskí výrobcovia na úpravu stále čakajú. Čo možno očakávať zverejnilo OECD v prehľade typov k modulovaným poplatkom pod RZV.
Slovenskí výrobcovia pod rozšírenou zodpovednosťou výrobcov (ďalej len "RZV") si v zákone č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch") každoročne nájdu "novú povinnosť ", ktorá má výrazný vplyv na ich rozpočet a rozhodovanie sa, prostredníctvom koho, teda organizácie zodpovednosti výrobcov (ďalej len "OZV"), si budú plniť povinnosti a na aké obdobie sa budú musieť "zaviazať ". V tomto roku sa ako akútna javí ekomodulácia. Ministerstvo životného prostredia SR zatiaľ však kroky k harmonizácii aspoň na úrovni štátu nerobí a termíny, ktoré zasiahnu výrobcu, sú nastavené úplne naopak. Výrobca elektrozariadení, výrobca batérií a akumulátorov, výrobca obalov, výrobca vozidiel, výrobca pneumatík a výrobca neobalového výrobku má z hľadiska zákona o odpadochmožnosť rozhodnúť sa vypovedať zmluvu s OZV bez udania dôvodu do 20. augusta v roku, v ktorom má byť zmluvný vzťah ukončený, ak je zachované obdobie dvoch rokov v zmluvnom vzťahu. V prípade obalov a neobalových výrobkov je zároveň výrobca povinný uzavrieť zmluvný vzťah s novou OZV pre obaly najneskôr do 31. októbra kalendárneho roka, v ktorom výpoveď podal, pričom sa zároveň zaväzuje ostať s novou OZV opäť najmenej ďalšie dva roky.
Povinnosť zverejniť cenník má OZV do 31. októbra. Dôležité je však upozorniť, že povinnosť upraviť finančné príspevky od zastúpených výrobcov po zohľadnení trvanlivosti, opraviteľnosti, opätovnej použiteľnosti, recyklovateľnosti vyhradených výrobkov a po zohľadnení prítomnosti nebezpečných látok vo vyhradených výrobkoch
má OZV až k 31. decembru 2022 [1].