Článok sa zaoberá konaním o žalobe proti nečinnosti orgánu verejnej správy a jeho priebehom, pričom poukazuje tiež na základnú charakteristiku tohto osobitného konania vo veciach správneho súdnictva, podmienky podania tejto žaloby, kasačnú sťažnosť, ako aj na príslušné rozhodnutia súdov.
Konanie o žalobe proti nečinnosti orgánu verejnej správy je upravené v § 242 až § 251 zákona č. 162/2015 Z.z. Správny súdny poriadok v z. n. p. (ďalej len „Správny súdny poriadok“).
______________________________
Každý, kto tvrdí, že jeho práva alebo právom chránené záujmy boli porušené alebo priamo dotknuté rozhodnutím orgánu verejnej správy, opatrením orgánu verejnej správy, nečinnosťou orgánu verejnej správy alebo iným zásahom orgánu verejnej správy, sa môže za podmienok ustanovených Správnym súdnym poriadkom domáhať ochrany na správnom súde.
______________________________
Nečinnosťou orgánu verejnej správy
sa rozumie stav, keď orgán verejnej správy protiprávne nepokračuje v začatom administratívnom konaní, alebo stav, keď orgán verejnej správy protiprávne z úradnej povinnosti nezačal administratívne konanie; nečinnosťou orgánu verejnej správy nie je stav, keď z rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej správy vyplýva, prečo orgán verejnej správy v administratívnom konaní nekoná a po vydaní rozhodnutia orgánu verejnej správy alebo opatrenia orgánu verejnej správy nedošlo k podstatnej zmene okolností.Žaloba proti nečinnosti orgánu verejnej správy sa týka prípadov, ak orgán verejnej správy nepokračuje v začatom a stále prebiehajúcom administratívnom konaní. Ak už bolo v administratívnom konaní vydané rozhodnutie, avšak toto rozhodnutie nebolo účastníkovi doručené, tento opomenutý účastník má k dispozícii žalobu podľa § 179 Správneho súdneho poriadku. Žaloba opomenutého účastníka sa vzťahuje