Zákonom č. 333/2014 Z. z. bol okrem iných zákonov Článkom III. novelizovaný aj zákon č. 178/1998 Z. z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach“) s účinnosťou od 1. apríla 2015. Legislatívna úprava tohto zákona bezprostredne súvisí s novelou zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o používaní ERP“), ktorá je tiež súčasťou zákona č. 333/2014 Z. z.
Zavedenie používania virtuálnej registračnej pokladnice do praxe je len ďalším z opatrení na zníženie daňových únikov na evidenciu prijatých tržieb v hotovosti na účely zdanenia týchto príjmov.
Novela zákona o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach súvisí so zavádzaním nového typu registračnej pokladnice do praxe, ktorou je virtuálna registračná pokladnica (ďalej len „virtuálna RP“) zriadená v prostredí Finančného riaditeľstva SR a je bezplatne prístupná podnikateľom, ktorí sa rozhodli alebo rozhodnú používať virtuálnu RP na evidenciu prijatých tržieb v hotovosti za predaný tovar alebo poskytnutú službu uvedenú v prílohe č. 1 cit. zákona.
Čo sa rozumie pod pojmom „virtuálna registračná pokladnica“?
Virtuálnou registračnou pokladnicou sa podľa § 2 písm. b) zákona o používaní ERP rozumie aplikácia programu (softvéru) vytvoreného finančným riaditeľstvom na evidenciu prijatých tržieb v hotovosti, ktorý poskytuje finančné riaditeľstvo na svojej webovej stránke pre podnikateľov pomocou prídavného, tzv. koncového zariadenia. Správca dane po zaregistrovaní virtuálnej RP odovzdá podnikateľovi prihlasovacie údaje potrebné na prístup do nej, ako je login a heslo určené pre každého podnikateľa osobitne.
Koncovým zariadením podľa § 2zg) zákona o používaní ERP sa rozumie elektronické zariadenie, ktorým je napr. počítač, notebook, tablet, mobilný telefón, ktoré umožňuje prístup do prostredia virtuálnej RP. Ide o také koncové zariadenie technického charakteru, ktoré umožní aj tlač pokladničných dokladov, neplatných dokladov, vkladov, intervalovej uzávierky a prehľadovej uzávierky.
Vzájomné napojenie virtuálnej RP s koncovým zariadením je možné len cez internet. Aby podnikateľ mohol používať na evidenciu prijatých tržieb v hotovosti virtuálnu RP musí byť napojený na internet, t. j. musí si obstarať jeho sprístupnenie cez uvedené technické zariadenia.
Tzn., že pož