Európska únia

Počet vyhľadaných dokumentov: 18

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 18

Zoradiť podľa:

  • Článek
Dňa 15. júla 2024 bola v Úradnom vestníku Európskej únie zverejnená smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1785 z 24. apríla 2024, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) a smernica Rady  1999/31/ES o skládkach odpadov (Text s významom pre EHP) [1].
Vydané: 25. 09. 2024
Občan ČR má na území ČR príjem zo závislej činnosti. Zároveň má táto osoba zriadenú s.r.o. na území SR. Chce sa vo vlastnej s.r.o. so sídlom v SR zamestnať, čo by znamenalo, že by mal súčasne príjem zo závislej činnosti aj v SR aj v ČR. Je niečo takéto vôbec legislatívne možné? Ak áno, tak ako je to v takomto prípade s platením odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne a s platením dane zo mzdy?
Vydané: 19. 03. 2024
  • Článek
Európska únia (ďalej len „EÚ“) v júli tohto roku prijala nové nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1542 z 12. júla 2023 o batériách a odpadových batériách, ktorým sa mení smernica 2008/98/ES a nariadenie (EÚ) 2019/1020 a zrušuje smernica 2006/66/ES (ďalej len „nariadenie o batériách“). Tento právny akt komplexne reguluje problematiku navrhovania, výroby, dodávania a spracovania batérií na európskom trhu, a tým teda ponúka širokú právnu úpravu, ktorá sa vzťahuje na celý životný cyklus batérií vrátane ich recyklácie. Hlavnými piliermi tejto právnej úpravy sú najmä požiadavky na udržateľnosť a etikety, požiadavky na rozšírenú zodpovednosť výrobcov a požiadavky na zelené verejné obstarávania a základ povinnosti náležitej starostlivosti v oblasti batérií. [1] Nariadenie je platné a priamo aplikovateľné vo všetkých členských štátoch. Jednotlivé povinnosti sa začnú uplatňovať v rôznych obdobiach, najskôr však od roku 2024. [2]
Vydané: 18. 10. 2023
Bratislava – 16. februára 2021 – Európsky parlament schválil minulý týždeň nelegislatívny materiál Akčný plán pre obehové hospodárstvo EÚ, ktorý obsahuje aj kľúčové úlohy pre miestne samosprávy. Podpora krátkych miestnych hodnotových reťazcov, podpora miestnych samospráv pri rozvoji centier obehového hospodárstva a zdieľanie odborných znalostí v oblasti odpadového hospodárstva: to sú niektoré z opatrení odporúčaných Európskym parlamentom na zníženie produkcie odpadu a na dosiahnutie prechodu na obehové hospodárstvo.
Vydané: 16. 02. 2021
Bratislava – 10. augusta 2020 – Európska komisia ako jeden z iniciátorov „Dohovoru primátorov a starostov o klíme a energetike v EÚ“ spustila prieskum zameraný na formovanie budúcnosti dohovoru.
Vydané: 10. 08. 2020
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom príhovore (1.4) označila súčasnú situáciu za najväčšiu tragédiu od vojen.
Vydané: 02. 04. 2020
Európska komisia v posledných týždňoch promptne zareagovala na mimoriadnu situáciu mnohými iniciatívami a opatrenia ako napríklad vytvorením finančných stimulov a zavedením oficiálnych virtuálnych stretnutí, ktoré urýchlili prijímanie nevyhnutných rozhodnutí. Taktiež niekoľko prijatých opatrení smerom k miestnym a regionálnym samosprávam.
Vydané: 30. 03. 2020
  • Článek
Pomoc z Európskej únie sa v pro­gramovom období 2014 – 2020 v rámci Slovenskej republiky poskytuje najmä prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Európskeho sociálneho fondu, Kohézneho fondu, Európskeho námorného a rybárskeho fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Európsky fond regionálneho rozvoja a Európsky sociálny fond sú štrukturálnymi fondmi Európskej únie, ktoré spolu s kohéznymi fondmi patria k významným finančným nástrojom regionálnej politiky Európskej únie.
Vydané: 10. 05. 2017
  • Článek
V tejto časti seriálu „Európske fondy pre obce a mestá“ si predstavíme najdôležitejší operačný program, ktorý je určený pre samosprávu. Ide o Integrovaný regionálny operačný program (IROP). Riadiacim orgánom tohto operačného programu je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (ďalej len „ministerstvo“), to znamená, že každý projekt pre obec, resp. mesto je schvaľovaný na tomto ministerstve a po schválení starosta alebo primátor podpisuje zmluvu s týmto ministerstvom. Preto je dôležité, aby zástupcovia samosprávy sledovali príslušné webové stránky a po vyhlásení výzvy podali žiadosť o Nenávratný finančný príspevok na svoj projekt. Na tento operačný program je určených z Európskeho fondu regionálneho rozvoja viac než 1,7 mld. eur, čo spolu s národným spolufinancovaním predstavuje celkovú alokáciu na tento operačný program viac než 2,1 mld. eur.
Vydané: 10. 05. 2017
  • Článek
V súčasnom programovom období EÚ na roky 2014 – 2020 má Slovensko z európskych štrukturálnych a investičných fondov k dispozícii vyše 15 mld. eur. Viac než polovica je určená priamo pre územnú samosprávu, teda obce, mestá a vyššie územné celky a nimi riadené príspevkové a rozpočtové organizácie. Hoci už prebieha rok 2017, výzvy na podávanie projektov sa len rozbiehajú, a to je čas, keď musí byť samospráva pripravená, aby využila finančné prostriedky z eurofondov na projekty, ktoré majú prispievať k vyššej životnej úrovni obyvateľov, ku kvalitnejšiemu životnému prostrediu a v nemalej miere aj k znižovaniu energetickej náročnosti verejných budov či k zvyšovaniu konkurencieschopnosti jednotlivých regiónov.
Vydané: 11. 04. 2017
  • Článek
V príspevku sa venujem prostriedkom Európskej únie a metodickému usmerneniu Ministerstva financií Slovenskej republiky k ekonomickej klasifikácii rozpočtovej klasifikácie.
Vydané: 27. 08. 2015
  • Článek
V príspevku sa vraciame k spracovaniu záverečného účtu obce, konkrétne k príkladom vyčíslenia prebytku, resp. schodku rozpočtu v jednotnej metodike platnej pre Európsku úniu a k upozorneniu na rozdiel medzi vyčíslením prebytku alebo schodku rozpočtu podľa jednotnej metodiky platnej pre Európsku úniu a podľa § 10 ods. 3 písm. a) a b) zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
Vydané: 29. 05. 2015
Slovenská s. r. o. odviedla prácu na stavbe v Maďarsku ako subdodávateľ, fakturovala maďarskej spoločnosti. Obidve spoločnosti sú platitelia DPH. Slovenská s. r. o. bude fakturovať za vykonané práce maďarskej s. r. o. bez DPH ako prenos daňovej povinnosti? Maďarská s. r. o. potom fakturuje ďalej konečnému objednávateľovi (Maďarovi) za práce. Je tento postup správny?
Vydané: 13. 04. 2015
  • Článek
Dotácie predstavujú peňažné prostriedky, ktoré majú charakter platby, ktorú jednotlivec alebo inštitúcia poskytuje inému jednotlivcovi alebo inštitúcii bez nároku na protihodnotu. Dotácie môžu byť účelové (presne vymedzené použitie) alebo neúčelové (využitie nie je presne definované, možno ju použiť na akékoľvek výdavky). Dotácia môže byť poskytnutá v čiastočnej výške alebo v plnej výške podľa žiadosti žiadateľa o dotáciu. Dotácie sa spravidla poskytujú na presne vymedzené úlohy alebo účely za vopred stanovených podmienok.
Vydané: 31. 03. 2015
Po našom tovare sa dopytujú zákazníci z EÚ (registrovaní pre DPH v inom členskom štáte), ako aj z tretích krajín (t. j., zdaniteľné osoby). Dohodli sme sa, že im budeme fakturovať tovar vrátane prepravných nákladov (tovar by sme zasielali prostredníctvom kuriérskej služby DHL a následne refakturovali tieto náklady zákazníkom). Nakoľko ide o nové obchodné vzťahy, predaj by sme chceli realizovať prostredníctvom predfaktúry. Môžme vystaviť jednu predfaktúru, ktorá by obsahovala položky tovar/služba-prepravné (do EÚ ako aj do  tretích  štátov)? Kedy uvediem položky do súhrnného výkazu pri fakturácii do EÚ? Ak by sme sa dohodli na fakturácii v mene inej ako euro, ktorým dňom prepočítam cudziu menu na menu euro? Aké prípadné limity a obmedzenia sú spojené s dodaním tovaru do iných štátov EÚ, resp. tretích krajín?
Vydané: 11. 11. 2014
  • Článek
V príspevku venujem pozornosť jednotlivým zložkám dlhodobého hmotného majetku (DHM), najmä možnostiam jeho obstarania a účtovania. Majetok je základným nástrojom, prostredníctvom ktorého účtovná jednotka (ÚJ) zabezpečuje napĺňanie svojich cieľov a riadne plní funkcie, pre ktoré bola zriadená. Všeobecnú charakteristiku majetku upravuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“).
Vydané: 29. 10. 2014
  • Článek
Ministerstvo Financií Slovenskej republiky aktuálne oznámilo informáciu, ktorá je pre mestá a obce dôležitá pre zostavovanie rozpočtu na rok 2015.
Vydané: 29. 10. 2014
  • Článek
V tomto príspevku sa budem venovať špecifikám typickým pre rozpočtové organizácie, ktoré sú upravené v zákone č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o rozpočtových pravidlách“).
Vydané: 01. 10. 2012