Ing. Ján Rudolf, PhD.
Počet vyhľadaných dokumentov: 5
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 5
Zoradiť podľa:
- Článek
V programovom období 2014 – 2020 má Slovensko k dispozícií viac než 380 miliónov € na riešenie problematiky marginalizovaných rómskych komunít. Nejde však o peniaze len pre túto komunitu, ale má to byť chápané tak, že tieto zdroje majú pomôcť väčšinovému obyvateľstvu riešiť neduhy marginalizovaných komunít a mať aj priamy osoh pri čerpaní eurofondov v tejto oblasti. V tomto období sa tieto zdroje využívajú prostredníctvom operačného programu Ľudské zdroje, ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pri implementácii týchto peňazí vykonáva funkciu sprostredkovateľského orgánu, teda implementačnej inštitúcie ministerstvo vnútra so splnomocnencom vlády pre rómske komunity.
- Článek
Výzva na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok (ďalej len „ŽoNFP“) predstavuje podnet pre žiadateľa, aby žiadal finančnú pomoc na svoj projekt. Vyhlasovateľ výzvy definuje základné požiadavky, ktoré musí žiadateľ splniť, aby vôbec mohol projekt podať, a aby aktivity projektu boli podporené. Cieľom výzvy je získať projekty z jednotlivých regiónov na dosahovanie cieľov zadefinovaných v operačnom programe. Výzvy možno nájsť vždy na internetových stránkach riadiaceho orgánu alebo na internetovej stránke www.itms2014.sk. Tu možno nájsť aj tzv. indikatívny harmonogram výziev na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, ktorý žiadateľa informuje, aby sa mohol vopred pripraviť na konkrétnu výzvu, o ktorú má záujem.
- Článek
Programy cezhraničnej spolupráce sú doplnkom hlavných operačných programov, ako je napríklad Program rozvoja vidieka alebo Integrovaný regionálny operačný program. Pre obce a mestá sú to významné programy, ktorých začiatky siahajú ešte k tzv. predvstupovým fondom, ktoré podporovali rôzne projekty samosprávy susedných štátov na oboch stranách hranice. Programy cezhraničnej spolupráce trvajú do súčasnosti a na Slovensku poznáme množstvo kvalitných projektov z nich zrealizovaných. Tieto programy sú primárne určené na ďalšiu spoluprácu v špecifických oblastiach zúčastnených krajín, s cieľom umožniť financovanie aktivít, ktoré povedú k intenzívnejšej spolupráci medzi regiónmi so spoločnou medzištátnou hranicu.
- Článek
V tejto časti seriálu „Európske fondy pre obce a mestá“ si predstavíme najdôležitejší operačný program, ktorý je určený pre samosprávu. Ide o Integrovaný regionálny operačný program (IROP). Riadiacim orgánom tohto operačného programu je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (ďalej len „ministerstvo“), to znamená, že každý projekt pre obec, resp. mesto je schvaľovaný na tomto ministerstve a po schválení starosta alebo primátor podpisuje zmluvu s týmto ministerstvom. Preto je dôležité, aby zástupcovia samosprávy sledovali príslušné webové stránky a po vyhlásení výzvy podali žiadosť o Nenávratný finančný príspevok na svoj projekt. Na tento operačný program je určených z Európskeho fondu regionálneho rozvoja viac než 1,7 mld. eur, čo spolu s národným spolufinancovaním predstavuje celkovú alokáciu na tento operačný program viac než 2,1 mld. eur.
- Článek
V súčasnom programovom období EÚ na roky 2014 – 2020 má Slovensko z európskych štrukturálnych a investičných fondov k dispozícii vyše 15 mld. eur. Viac než polovica je určená priamo pre územnú samosprávu, teda obce, mestá a vyššie územné celky a nimi riadené príspevkové a rozpočtové organizácie. Hoci už prebieha rok 2017, výzvy na podávanie projektov sa len rozbiehajú, a to je čas, keď musí byť samospráva pripravená, aby využila finančné prostriedky z eurofondov na projekty, ktoré majú prispievať k vyššej životnej úrovni obyvateľov, ku kvalitnejšiemu životnému prostrediu a v nemalej miere aj k znižovaniu energetickej náročnosti verejných budov či k zvyšovaniu konkurencieschopnosti jednotlivých regiónov.