Realizácii plánu investície predchádza zistenie jej súladu s plánom investícií, ktoré by mali vychádzať, resp. byť prepojené s plánovacími dokumentmi obce – plánom hospodárskeho a sociálneho rozvoja alebo rozpočtovým plánom. Okrem toho treba zabezpečiť aj rozhodovanie o možnostiach financovania vybraných investícií. V článku priblížime niektoré zdroje a možnosti financovania, ktoré môžu obce aktuálne využívať.
V súvislosti s rozhodovaním o možnostiach financovania vybraných investícií je potrebné posúdenie viacerých vplyvov a ukazovateľov, ako napríklad typu zdroja financovania, návratnosti investície, splátok, schopnosti obce splácať špecifickú sumu a výdavky spojené s príslušnou možnosťou - napríklad v prípade financovania cez nenávratné finančné prostriedky je to výška spoluúčasti, ale napríklad aj náklady spojené s prípravou a realizáciou projektu z nenávratných finančných zdrojov.
Medzi kritériá hodnotenia pre určenie typov financovania patria cena samotnej investície, úžitok z investície, životnosť investície, údržba a funkčnosť investície, dodatočné vstupy potrebné pre realizáciu investície (ľudské zdroje, medziodborová spolupráca, verejno-súkromná spolupráca). Zároveň je potrebná analýza na zistenie súčasného stavu a možností budúceho rozvoja obce či schopnosti splácať externé zdroje financovania. Dôležitá je tiež identifikácia životného cyklu projektu a jeho riadenie.
Zdroje financovania
Obec môže nadobúdať majetok z vlastných zdrojov, z návratných zdrojov financovania a nenávratných finančných zdrojov, napr. štrukturálnych fondov EÚ. Vlastné zdroje sú tvorené činnosťou obce v súlade so zákonom č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy"). Delia sa na rozpočtové a mimorozpočtové.