Odchodné
Počet vyhľadaných dokumentov: 19
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 19
Zoradiť podľa:
Učiteľka MŠ si bude žiadať o priznanie predčasného starobného dôchodku a končí pracovný pomer dohodou k 30.11.2024. V dohode je uvedené, že odchodné bude vyplatené po doručení rozhodnutia o priznaní dôchodku. Predpokladáme, že rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku nám prinesie až v roku 2025. Akým spôsobom máme účtovať o odchodnom, vzhľadom k zmene financovania MŠ k 1.1.2025 zo štátneho rozpočtu? Máme tvoriť rezervu 553/323 v roku 2024? A v roku 2025 vyplatíme s kódom zdroja 111, pretože reálne bude vyplatené až v roku 2025?
- Článek
Skončením účinnosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v z. n. p., sa od 1. septembra 2024 ukončila platnosť niektorých benefitov zamestnancov vo verejnej službe, ktoré zamestnanci mali na základe tejto kolektívnej zmluvy. V článku sa dozviete, aké pracovnoprávne dôsledky z uvedenej zmeny vyplývajú pre zamestnávateľov, ktorí majú uzatvorenú podnikovú kolektívnu zmluvu, ako aj pre zamestnávateľov, ktorí kolektívnu zmluvu uzatvorenú nemajú.
Sme ZŠ s MŠ s právnou subjektivitou. Zamestnanec ukončí v novembri pracovný pomer dohodou a požiada SP o priznanie PSD-predčasného starobného dôchodku (nejde o PSD z dôvodu odpracovaných 40 rokov). Vysvetlili sme zamestnancovi, že mu nemôžeme vyplatiť odchodné v poslednej výplate, ale až keď sa preukáže priznaním PSD. Ale on tvrdí, že ak by sme mu vyplatili odchodné až budúci rok, tak sa mu bude odchodné rátať do príjmu, a ak by prevýšilo sumu 2 400 €, SP mu pozastaví vyplácanie PSD, pretože z odchodného sa platí poistné. My sme našli v zákone o sociálnom poistení, že sa to týka iba dohôd. Je pravda, že sa to týka aj odchodného?
A ďalej sme sa stretli s názorom, že ak my, ako škola, máme pochybnosti, či bude priznaný PSD, tak odchodné mu máme vypočítať v poslednej výplate a odviesť ho do depozitu a po preukázaní rozhodnutia o priznaní dôchodku mu ho môžeme vyplatiť. Má sa teda počítať s odchodným pri PSD v poslednej výplate a vyplatiť ho po priznaní alebo sa má odchodné počítať vo výplate, kedy sa preukáže priznaním PSD? Pretože, ak odchodné dám do poslednej výplaty, peniaze presuniem do depozitu a SP mu PSD neprizná, tak mu budem opravovať mzdu niekoľko mesiacov spätne?
- Článek
Zamestnanec sa chystá do predčasného starobného dôchodku a žiada o ukončenie pracovného pomeru dohodou so súčasným vyplatením odchodného. Zatiaľ však nespĺňa podmienky na predčasný dôchodok, chýbajúce obdobie chce riešiť evidenciou na úrade práce. Má za takýchto podmienok nárok na odchodné? Čím má zamestnanec preukázať oprávnenie na starobný, resp. predčasný starobný dôchodok, ktorý má byť podmienkou nároku na odchodné?
Má zamestnanec nárok na odchodné aj v prípade, že už od 1. 1. 2019 poberá výsluhový dôchodok, teda už dostal odchodné od Zväzu vojenskej a justičnej stráže, avšak od roku 2019 pracuje u nás na TPP a v októbri mu vznikne nárok na riadny dôchodok, do ktorého chce následne aj odísť.
- Článek
Smrť zamestnanca je nielen zásahom do života rodiny tohto zamestnanca, ale je značným zásahom aj do pracovnoprávnych vzťahov. Príspevok rozoberá, ako smrť zamestnanca ovplyvňuje nároky, ktoré po jeho smrti zostali neusporiadané medzi zamestnávateľom a zomretým zamestnancom, resp. jeho pozostalými. Viacerí zamestnávatelia si kladú otázku, ako je to s vyrovnaním týchto nárokov po smrti zamestnanca, napríklad v súvislosti so mzdovými nárokmi, nárokmi na náhradu škody, odchodným a pod. Príspevok tiež poukazuje na aktuálne zmeny, ktoré v súvislosti s nárokmi po smrti zamestnanca priniesla novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) účinná od 1. novembra 2022.
- Článek
Patrí starostovi obce po skončení funkčného obdobia odchodné?
Ako treba postupovať, ak v roku 2022 dosiahne zamestnanec vek 65 rokov. Môžeme s nim rozviazať pracovný pomer na základe zákona č. 138/2019 Z. z. paragraf 87 odst. 12 len s nárokom na odchodné bez odstupného?
- Článek
Keď sa hlavný kontrolór vzdáva svojej funkcie, musí tak urobiť na zasadnutí obecného zastupiteľstva a musí uviesť odôvodnenie svojho rozhodnutia? Ak hlavnému kontrolórovi už vznikol nárok na starobný dôchodok, má právo na odchodné?
Pracovník sa stal starobným dôchodcom v roku 2015, ale jeho pracovný pomer trvá do 31. 8. 2019, ktorý ukončuje dvojmesačnou výpovednou dobou. Má tento pracovník nárok na odchodné a v akej výške?
K 31. 12. 2015 som naúčtovala 527/323 rezervu na odchodné a odstupné vo výške 3 720 €. Je rezerva daňovo uznaná do nákladov?
V mesačníku ÚCTOVNÍCTVO ROPO a OBCÍ č. 2/2011 v časti PRACOVNÉ PRÁVO ste vysvetlili problém vyskytujúci sa v praxi, a to vyplatenie odchodného u odchádzajúcich starostov, ktorí počas výkonu funkcie starostu nadobudli nárok na starobný dôchodok a to, že starosta nárok na odchodné nemá. Týka sa toto isté vysvetlenie aj pre hlavných kontrolórov obce?
Má nárok zamestnanec na odchodné - požiadal o dôchodok, ale pracovný pomer neskončí bude pokračovať, len požiada i o dôchodok a v akej výške násobku mzdy, alebo musí ukončiť pracovný pomer a opäť nastúpi do PP , je tam nejaká doba medzi ukončením a nástupom PP?
Pár dní po výplatnom termíne za mesiac marec, oznámila spoločnosť svojej externej účtovníčke, že jediný zamestnanec ukončil k 31. 3. 2012 pracovný pomer a vybavuje si dôchodok. Účtovníčka zaúčtovala v mesiaci apríl 2012 záväzok voči zamestnancovi za odstupné, odchodné a odmenu, ktorá mu prislúchala. Kvôli platobnej neschopnosti však nemohol byť poukázaný na účet a zrejme väčšia časť nároku nikdy vyplatená nebude. Treba účtovať záväzok voči daňovému úradu, alebo nechať sumu v hrubej mzde (záväzok voči zamestnancovi by bol týmto skreslený)?
Spoločnosť mala v pracovnom pomere zamestnanca, ktorý ukončil k 31. 3. 2012 a začal si vybavovať predčasný dôchodok. O tejto skutočnosti sa spoločnosť dozvedela až následne po výplatnom termíne za mesiac marec 2012. V mesiaci apríl mu boli zúčtované, ale nevyplatené nároky na odmenu, odchodné a odstupné. Daň z príjmu v zmysle § 35 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. odvedená nebola. Odvody boli účtované, ale neuhradené a na vyplatenie plného nároku zamestnanca je veľmi malý predpoklad. Aké povinnosti vyplývajú spoločnosti z tohto prípadu, a ako to zaúčtovať, najmä sumu vyčíslenej dane z príjmov? Nechať ju v hodnote hrubej mzdy, aj keď bude skreslená výška záväzku voči zamestnancovi, resp. ju zúčtovať na podsúvahový účet a k 31.12. 2012 spresniť aj čistú mzdu, podľa aktuálnych predpisov? Ktoré odvody treba účtovať po ukončení pracovného pomeru a v akom časovom období?
Pôsobil som vo funkcií hlavného kontrolóra od októbra 2007 do decembra 2011. K uvedenému dátumu (31. 12. 2011) som sa vzdal funkcie zo zdravotných dôvodov, v súlade s ustanovením § 18a zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. Mám s obcou uzatvorený pracovný pomer na dobu neurčitú. Vzhľadom na nepriaznivú personálnu situáciu na sme sa so zamestnávateľom dohodli, že dostanem výpoveď k 1.1.2012, a v rámci dvojmesačnej výpovednej lehoty budem vykonávať ekonomické činnosti, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné zostavenie účtovnej závierky za rok 2011 a na spracovanie ďalších dôležitých dokumentov, ktoré som vykonával v minulosti pre obec. Chcel by som vedieť, či za týchto podmienok mám nárok na odchodné v zmysle zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p.? Pre úplnosť uvádzam, že do funkcie hlavného kontrolóra na skrátený úväzok som nastúpil v produktívnom veku a poberateľom starobného dôchodku som sa stal v roku 2008. Odchodné z dôvodu prvého odchodu do dôchodku som doposiaľ od žiadneho zamestnávateľa (pôsobím ako hlavný kontrolór pre viaceré obce na kratší pracovný čas) nezískal, a ani mi nevznikol nárok, lebo som kontinuálne pokračoval v pracovnom pomere.
Pracovníčka dňa 6. 8. 2012 dosiahne dôchodkový vek a chce požiadať o starobný dôchodok. Pracovný pomer neukončí, naďalej chce pracovať v súčasnom pracovnom pomere. Nárok na odchodné bude mať (pokiaľ bude platiť súčasné znenie zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p.), nakoľko splní uvedené podmienky - odchodné ešte nikdy nedostala, zamestnanie skončí až po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok a o dôchodok požiada ešte v čase trvania pracovného pomeru. Je účtovná jednotka povinná tvoriť rezervu na odchodné tejto pracovníčky už v roku 2011, hoci jej vznikne nárok na starobný dôchodok až v roku 2012? Bude táto rezerva nedaňový náklad a pripočítateľná položka v rámci daňového priznania za rok 2011? Použije sa na výpočet výšky rezervy priemerný zárobok za IV.Q 2011? Ako sa zaúčtuje rezerva k 31. 12. 2011?
Starostke našej obce bol od 1. 10. 2011 priznaný starobný dôchodok. Nie sme si istí, či jej z uvedeného dôvodu vznikne od obce nárok na odchodné, keď naďalej (nateraz) zostáva vo funkcii starostky. Ak áno, v akej výške a kedy jej ho máme vyplatiť?
Mestská príspevková organizácia v lete prijíma niekoľkých pracovníkov na pracovnú zmluvu na dobu určitú počas mesiacov júl, august. Ak si pracovník v tomto období podá žiadosť o starobný dôchodok, na ktorý spĺňa podmienky, je obec povinná zaplatiť mu odchodné?