Nárok na odchodné pri výsluhovom dôchodku

Vydané: 4 minúty čítania

Má zamestnanec nárok na odchodné aj v prípade, že už od 1. 1. 2019 poberá výsluhový dôchodok, teda už dostal odchodné od Zväzu vojenskej a justičnej stráže, avšak od roku 2019 pracuje u nás na TPP a v októbri mu vznikne nárok na riadny dôchodok, do ktorého chce následne aj odísť.

Podľa § 38 ods. 1 zák. č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, policajt a profesionálny vojak, ktorému sa skončil služobný pomer, má nárok na výsluhový dôchodok, ak služobný pomer trval najmenej 25 rokov.

Podľa § 33 ods. 1 písm. c) zák. č. 328/2002 Z. z., odchodné patrí v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom profesionálnemu vojakovi, ktorého služobný pomer skončil prepustením alebo podľa osobitného predpisu.

Všeobecné právne predpisy (lex generalis) a špeciálne právne predpisy (lex specialis) majú v zásade rovnakú právnu silu, teda nie sú vo vzťahu nadriadenosti a podriadenosti, ale platí tu zásada lex specialis derogat legi generali, a teda pokiaľ špeciálne predpisy obsahujú odlišnú právnu úpravu, majú prednosť pred všeobecným zákonom.

Ustanovenia § 38 ods. 1 a § 33  zák. č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov sú špeciálnym právnym ustanovením, ktoré rieši otázky dôchodkového zabezpečenia a odchodného policajtov a vojakov odlišne oproti všeobecnej právnej úprave ustanovenej v  § 76a ods. 1 úprave Zákonníka práce. Pri hodnotení tejto otázky je potrebné brať do úvahy a tiež ustanovenie § 60 ods. 2 v spojení s § 255 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

V zmysle uvedených zákonných ustanovení je vylúčené, aby  bol profesionálnemu vojakovi priznaný „výsluhový dôchodok“ a súbežne s s ním aj „odchodné“.  Policajt a profesionálny vojak, ktorému sa „skončil služobný pomer“, má nárok na výsluhový dôchodok, ak služobný pomer trval najmenej 25 rokov. Odchodné patrí iba profesionálnemu vojakovi, ktorý bol zo služobného pomeru „prepustený“ alebo „skončil služobný pomer podľa osobitného zákona“ (napr. ak bol súdený podľa trestného zákona).

Z ustanovení § 60 ods.2 v spojení s § 255 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, vyplýva, že v prípade, ak vojak vykonával profesionálnu službu v rozsahu, zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok, doba jeho služby, za ktorú mu bol priznaný výsluhový dôchodok, sa vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. nemôže započítať.

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce odchodné patrí zamestnancovi pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo po vzniku nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,v prípade, ak zamestnanec požiada o poskytnutie jedného z uvedených dôchodkov pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

Základnou prvou podmienkou na priznanie odchodného je, že zamestnanec požiada zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru po vzniku nároku na niektorí z hore uvedených dôchodkov. Kumulatívne však musí byť splnená aj druhá podmienka uvedená v citovanom ustanovení ZP na poskytnutie odchodného a to, že zamestnanec požiadal Sociálnu poisťovňu o poskytnutie   dôchodku, a to pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. Teda zamestnanec je povinný požiadať Sociálnu poisťovňu o poskytnutie dôchodku čo musí zamestnávateľovi aj preukázať. Až po splnení  tejto druhej podmienky t. j. priznaní starobného dôchodku, môže zamestnanec zamestnávateľa následne požiadať o vyplatenie odchodného.

Z dostupných informácií možno konštatovať, že pracovník, ktorý u vás pracuje ako  TPP  od 1. 1. 2019 poberá  výsluhový dôchodok. Dobu jeho služby vo vojenskej a justičnej stráži ale nemožno započítať na účely nároku na starobný dôchodok, podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Odpracovaná doba tohto pracovníka ako TPP zamestnanca, od 1.1.2019 do 31.10.2023, pre účely nároku na starobný dôchodok, predstavuje iba 4 roky a 10 mesiacov, pričom pre priznanie starobného dôchodku je potrebné odpracovať najmenej 15 rokov. Z uvedených dôvodov Váš zamestnanec v októbri 2023  nebude spĺňať podmienky na vyplatenie odchodného  podľa platných ustanovení  § 76a ods. 1 Zákonníka práce.

Zdroj: www.direktor.sk