Článok bližšie rozoberá činnosť Európskeho parlamentu v roku 2024, a to konkrétne v oblasti životného prostredia.
Európsky parlament (ďalej len "EP") je jednou zo siedmich inštitúcií Európskej únie (ďalej len "EÚ") a jedinou priamo volenou inštitúciou EÚ. Predstavuje hlavný legislatívny orgán EÚ, a teda je dôležitým fórom pre politické diskusie a rozhodovanie na úrovni EÚ. Má tri základné právomoci (legislatívne, kontrolné a rozpočtové).
Pod kontrolnú právomoc spadá jeho dohliadanie na prácu Komisie a iných orgánov EÚ, ako aj spolupráca s národnými parlamentmi jednotlivých krajín EÚ. Európska komisia, ktorá je výkonným orgánom EÚ, okrem iného navrhuje aj právne predpisy EÚ.
Pod legislatívnu právomoc spadajú úpravy a schvaľovanie právnych predpisov EÚ, a to spolu s Radou EÚ. Spoločne sú teda tieto dve inštitúcie zodpovedné za prijímanie právnych predpisov EÚ, v riadnom zákonodarnom postupe sú rovnocennými spoluzákonodarcami. Riadny legislatívny postup prikladá Európskemu parlamentu a Rade Európskej únie rovnakú dôležitosť v rôznych oblastiach, a to aj v oblastiach životného prostredia.
Práca Parlamentu sa deje na niekoľkých úrovniach. Špecializované výbory sú miestom, kde prebieha odborná príprava legislatívy. V súčasnosti má EP 20 stálych výborov, dva podvýbory (pre ľudské práva a obranu a bezpečnosť) a jeden osobitný výrob (pre daňové rozhodnutia).
Parlament tak spoločne s Radou prijíma zákony navrhnuté Európskou komisiou. Parlament musí s návrhom danej legislatívy súhlasiť, inak takýto návrh nevstúpi do platnosti. Rovnako to platí aj pre Radu. Legislatívny postup prijímania európskej legislatívy bol schématicky predstavený v časopise Odpady 5/2024 v článku "Potravinový odpad". [1, 2, 3]
Posledné zasadnutie súčasného EP sa uskutočnilo v mesiaci apríl 2024, a to od 22. apríla 2024 do 25. apríla 2024. Za tieto štyri dni sa poslanci venovali množstvu tém, z ktorých prinášame výber tých, ktoré sa týkali životného prostredia.
Dňa 23. apríla 2024 sa hlasovalo o
návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí. Predbežná dohoda bola prijatá, a tým bolo prvé čítanie v parlamente ukončené. Čaká sa na pozíciu Rady. Účelom nariadenia je zabezpečiť vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí a životného prostredia vrátane podpory alternatívnych metód posudzovania nebezpečenstva látky a zmesi. V návrhu sa napríklad ustanovuje, že akákoľvek reklama na látku klasifikovanú ako nebezpečnú, by mala obsahovať výstražný piktogram, triedu nebezpečnosti a výstražné upozornenia. Akákoľvek reklama na predaj látky širokej verejnosti by okrem toho mala obsahovať aj informáciu: "Vždy si prečítajte a