Niektorí stavebníci žiadajú od stavebných úradov – obcí a miest (ďalej len „stavebný úrad“) povoliť umiestnenie a realizáciu stavby pri spoločnej vlastníckej hranici so susedným pozemkom (rozumie sa menej ako 2 m od tejto hranice) alebo na tejto vlastníckej hranici. Takéto požiadavky stavebníkov so sebou prinášajú viaceré otázky, ktoré musí stavebný úrad vyriešiť, aby dospel k zákonnému racionálnemu a presvedčivému výsledku, t. j. k záveru o povolení, resp. nepovolení takejto stavby.
Zjednodušene možno uviesť, že v prípade najrozšírenejších - "bežných" stavieb súvisí väčšina námietok vlastníkov susedných nehnuteľností práve s blízkosťou stavby. Ide najmä o stavby na bývanie, ubytovanie, rekreáciu, športoviská, garáže, rôzne prevádzky prípustné v zmiešanom alebo v obytnom území, ako aj rôzne drobné stavby (teda nie stavby patriace napríklad výlučne do výrobného územia, na ktoré sú okrem všeobecných požiadaviek kladené aj ďalšie požiadavky - napríklad posudzovanie vplyvov na životné prostredie alebo oplotenie na vlastníckej hranici a pod.).
Z dôvodu blízkosti stavby v spojení s jej veľkosťou alebo aj tvarom a účelom užívania je namietané znehodnocovanie užívania susedných nehnuteľností tienením, hlučnosťou, prašnosťou, zápachom, stratou súkromia, obmedzovaním možností podnikania, vytvorením stiesnených územných podmienok, podmáčaním, ohrozovaním pádom snehu a ľadu zo strechy, stratou pohody bývania atď.
Namietané zásahy do vlastníckych práv (ale aj iných súvisiacich práv - napríklad do práva na priaznivé životné prostredie) sú vo svojej podstate územnotechnickými námietkami, ktoré môžu mať v niektorých prípadoch presah až na občianskoprávne námietky. Riadnym prešetrením a vyriešením územnotechnickej námietky (o ktorej je povinný rozhodnúť stavebný úrad) sa často vyrieši a odstráni aj dôvod občianskoprávnej námietky a zbytočne sa nezaťažujú súdy. Treba tiež pripomenúť, že zabezpečenie vyváženej ochrany práv stavebníka a vlastníkov susedných nehnuteľností je úradnou povinnosťou stavebných úradov, teda nie "iba" povinnosťou vzniknutou na základe vznesených námietok účastníkov konania.
Doposiaľ platný a účinný zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. (ďalej len "stavebný zákon") výslovne neuvádza vzdialenosť žiadneho druhu stavieb od spoločnej vlastníckej hranice pozemku stavebníka a pozemku/stavby jeho suseda. V jednotlivých ustanoveniach (napríklad § 39a ods. 2, § 43e, § 47, § 48 atď.) však uvádza požiadavky na stavby, ktoré by mali byť (v spojení s ni