V príspevku sa zameriame na predaj pozemku obce, ak cena pozemku ku dňu uzatvorenia kúpnej zmluvy nezodpovedá jeho skutočnej trhovej hodnote z dôvodu jeho zhodnotenia, a na nedovolenú štátnu pomoc.
Pri predaji nehnuteľností mestami a obcami (ďalej len "obec") sa ešte pred uzavretím vlastnej realizačnej kúpnej zmluvy uzatvára zmluva o budúcej kúpnej zmluve, v ktorej sa stanovia určité predpoklady, resp. podmienky, ktoré musia byť splnené. Typickým prípadom je predaj pozemku investorovi obcou pre budúci stavebný zámer, pričom v týchto transakciách je cena ku dňu uzavretia zmluvy o budúcej kúpnej zmluve stanovená ako pevná, nezohľadňujúca budúci nárast ceny v dôsledku projektovej prípravy zo strany investora.
Pri uzatváraní zmlúv o budúcich prevodoch majetkových hodnôt s investormi sú úhrady za majetok stanovené v trhovej výške ku dňu uzavretia zmluvy. Výsledná kúpna cena však nezahŕňa budúcu dobu, počas ktorej sa dá očakávať skôr zvýšenie trhovej kúpnej ceny, a môže nastať otázka, či danou transakciou nedochádza k poskytnutiu štátnej pomoci.
______________________________
Ak medzi uzatvorením zmluvy o budúcej zmluve a vlastnou realizačnou zmluvou príde k zhodnoteniu pozemkov, ktoré sú však v tom čase ešte vo vlastníctve obce (napr. z dôvodu nadobudnutia právoplatnosti územného rozhodnutia), ku dňu uzatvorenia vlastnej realizačnej kúpnej zmluvy investor reálne môže nadobudnúť pozemky za cenu, ktorá nemusí zodpovedať ich obvyklej cene, resp. skutočnej trhovej hodnote ku dňu uzatvorenia kúpnej zmluvy, a preto je potrebné uzatvorenú transakciu posúdiť okrem iného aj z hľadiska tzv. nedovolenej štátnej pomoci.
______________________________
Nedovolená štátna pomoc
Štátna pomoc je jedným z nástrojov potenciálne narúšajúcich hospodársku súťaž, a preto je regulovaná. Samotný pojem štátna pomoc je definovaný v čl. 107 ods. 1 zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len "ZFEÚ") takto:
"Podpory poskytované v akejkoľvek forme štátom alebo zo štátnych prostriedkov, ktoré narúšajú alebo môžu narušiť hospodársku súťaž tým, že zvýhodňujú určité podniky alebo odvetvia výroby, sú, pokiaľ ovplyvňujú obchod medzi členskými štátmi, nezlučiteľné s vnútorným trhom, ak neustanovuje Zmluva inak."
Vzhľadom na absenciu definície tohto pojmu v slovenskej právnej úprave je potrebné vychádzať z definície v ZFEÚ.