Ako vybudovať v obci zberný dvor z vlastných zdrojov

Vydáno: 7 minút čítania

V praxi sa často stretávame s predstaviteľmi samospráv, ktorí majú negatívne skúsenosti pri podávaní žiadostí o finančnú pomoc z Environmentálneho fondu či z Operačného programu Životné prostredie. Príprava žiadostí býva častokrát pre nich veľmi náročná, preto si objednávajú ich vypracovanie u externých súkromných agentúr. Ich úspešnosť hlavne pri Environmentálnom fonde je veľmi nízka. To má za následok, že veľká časť z nich úplne rezignuje a vzdá sa svojich plánov rozvíjať oblasť nakladania s komunálnym odpadom v obci.

Odpadové hospodárstvo v obci sa tak ďalej nerozvíja a začína stagnovať. Keďže ceny za služby neustále rastú, zaťažuje to peňaženky obyvateľom a tiež obciam. Po neúspešných pokusoch môžu nastať dva rôzne scenáre. V prvom prípade predstavitelia samospráv svoje neúspešné projekty odložia do šuplíka s vierou, že možno vyskúšajú šťastie nabudúce, alebo sa k projektu ani nevrátia.
Stretávame sa však aj s predstaviteľmi samospráv, ktorí si veľmi dobre uvedomujú potrebu zlepšovať a modernizovať nakladanie odpadového hospodárstva v obci. Vedia totiž, že kvalitnejšie služby pre obyvateľov a ľahko dostupný zber všetkých druhov komunálnych odpadov pomáhajú zvyšovať mieru triedenia obce, následne tiež šetria finančné prostriedky obce.
V praxi sa stretávame hlavne so samosprávami, ktoré sa už roky snažia vybudovať zberný dvor. Častokrát sa ich predstava spája s op