Príspevok sa zaoberá základnými povinnosťami obce ako zriaďovateľa obecnej knižnice a osobitne povinnosťou obce vydať a zverejniť knižničný a výpožičný poriadok. V príspevku sa poukazuje aj na niektoré nedostatky knižničných a výpožičných poriadkov vrátane odporúčaní, ako ich môžu obecné knižnice zosúladiť s platnou právnou úpravou.
Právna úprava knižníc je obsiahnutá v zákone č. 126/2015 Z. z. o knižniciach a o zmene a doplnení zákona č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 38/2014 Z. z. v z. n. p. (ďalej len "zákon o knižniciach") a vo vyhláške Ministerstva kultúry SR č. 201/2016 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe vedenia odbornej evidencie knižničných dokumentov a o revízii a vyraďovaní knižničného fondu v knižniciach.
Podľa § 2 ods. 1 zákona o knižniciach knižnica je kultúrna, informačná a vzdelávacia inštitúcia, ktorá dopĺňa, odborne eviduje, spracováva, uchováva, ochraňuje, využíva a sprístupňuje svoj knižničný fond, poskytuje knižnično-informačné služby, napomáha uspokojovať kultúrne, informačné, vedeckovýskumné a vzdelávacie potreby používateľov a podporuje ich celoživotné vzdelávanie, informačnú gramotnosť, tvorivý osobný rozvoj a jazykovú rozmanitosť.
Obec zabezpečuje knižnično-informačné služby týmito spôsobmi: