Ocenenie
Počet vyhľadaných dokumentov: 34
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 34
Zoradiť podľa:
Spoločnosť A sa ide zlúčiť do spoločnosti B. Spoločnosť A vlastní spoločnosť B, teda v účtovníctve má účet 061. Spoločnosť A musí zostaviť účtovnú závierku v reálnych hodnotách, ku dňu predchádzajúcemu rozhodnému dňu. Ako správne oceniť tento podiel? Je potrebné ho oceniť znalcom? Je potrebné vypočítať v tejto závierke goodwill?
- Článek
Obec si aktualizuje evidenciu pozemkov podľa aktuálnych listov vlastníctva. Na pozemkoch patriacich obci boli vykonané pozemkové úpravy, v rámci ktorých došlo k preklasifikovaniu druhov pozemkov. Vykonaním pozemkových úprav došlo v rámci vybraných parciel k zmene druhu pozemkov, ich výmera sa nezmenila. Ako má obec postupovať pri ocenení týchto pozemkov?
- Článek
V pokračovaní seriálu sa autorka Ing. Terézia Urbanová venuje oceňovaniu majetku a úprave oceňovania majetku z hľadiska zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZoÚ“) a opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. augusta 2007 č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy účtovania“). Tému dopĺňa o praktické príklady účtovania a odborné vysvetlenia situácií na základe svojej dlhoročnej praxe.
Spoločnosť A (s.r.o.) vlastní 50 % podiel v spoločnosti B (s.r.o.). Na valnom zhromaždení spoločnosti B sa rozhodlo, že sa zníži základné imanie spoločnosti len na povinnú výšku a použije sa to na krytie strát minulých rokov. Poprosím o usmernenie, ako účtovať v spoločnosti A zníženie základného imania spoločnosti B a krytie straty. Je potrebné vyradiť podiel zápisom 561/ 061 a následne účtovať o pohľadávke? Ide o daňové výdavky?
Pri oceňovaní CP/podielov postupujeme metódou vlastného imania. V roku 2022 sme zaúčtovali precenenie/zvýšenie finančnej investícii/podielu ako 062/414. Je potrebné z tohto dôvodu v roku 2022 v daňovom priznaní upraviť základ dane? Má toto precenenie vplyv na daňový základ?
Slovenská s. r. o. kupuje 100 % obchodný podiel od inej slovenskej s. r. o. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností je predávajúca firma majiteľom budov, ktoré ale nie sú zaradené v obchodnom majetku podľa účtovnej závierky predávajúcej firmy. Kupujúca firma si po prevode kúpeného podielu chce uvedené budovy zaradiť do obchodného majetku a odpisovať ich. Je možné si takýto majetok zaradiť do obchodného majetku napríklad na základe ocenenia podľa znaleckého posudku? Ak áno aký je spôsob účtovania takéhoto zaradenia DHM.
Mohli by ste mi prosím poradiť s účtovaním odpredaja akcií, ktoré sú v mene CZK (vedieme ich na účte 063, k nemu účtujeme aj 414 – oceňovacie rozdiely, kde účtujeme každoročne prekurzovanie akcií na menu eur ku dňu zostavenia ÚZ, t.j. k 31.12.) Akcie sme odpredali v januári 2021, pričom ich hodnota pri predaji bola nižšia ako nominálna, t. j. predaj sa zrealizoval so stratou. V roku 2020 by som chcela vytvoriť z tohto titulu OP. Pri tvorbe OP zohľadníme okrem výšky straty z predaja (661-561) aj účet 414? Účet 414 má pasívny zostatok.
Spoločnosť vyrába výrobky v oblasti strojárstva. Mnohé výrobky vyžadujú dlhší výrobný cyklus, vzhľadom na zložitosť výroby (jednotlivé procesy výroby sa musia napríklad vychladiť atď). Je možné pri takejto výrobe mať zostavený kalkulačný vzorec tak, že je len na úrovni priameho materiálu a priamych miezd? Je možné mať zostavenú kalkuláciu tak, že priamy materiál ide podľa skutočných nákladov a priame mzdy sú určené ako množstvo času potrebného na určitú operáciu v hodinách x hodinová sadzba, pričom hodinová sadzba je historická, teda nezohľadňuje skutočnosť?
Chcela by som sa spýtať ako správne postupovať v prípade zistenia, že obec v majetku neeviduje dlhodobý majetok, ktorý vlastní. Je to možné účtovať ako chybu minulých období a účtovať cez účet 429? Obec získala majetok v minulosti za 1 Sk kúpnou zmluvou, pričom v tejto zmluve je presne určená aj hodnota majetku, ktorý sa previedol na obec za 1 SK. Ako má obec správne zaradiť tento majetok do evidencie? Ako bude účtovať a v akých hodnotách?
- Článek
Podľa opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. augusta 2007 č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z. n. p. sa v zmysle § 26 účtuje dlhodobý nehmotný majetok a odpisovaný dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období, pričom účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a v časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov, zostatkovej ceny a opravnej položky. Neodpisovaný dlhodobý hmotný majetok získaný bezodplatne sa účtuje ako výnosy bežného obdobia v účtovnej jednotke, ktorou je obec, VÚC, príspevková organizácia, MF SR, alebo ako zúčtovací vzťah k zriaďovateľovi. Pri dlhodobom hmotnom majetku neodpisovanom sa účet časového rozlíšenia rozpúšťa do výnosov pri vyradení dlhodobého hmotného majetku.
- Článek
Ako už bolo vysvetlené v prvej časti článku, problematika transferového oceňovania sa dotýka len veľmi obmedzeného okruhu obcí a právnických osôb, ktoré majú majetkový alebo osobný vzťah k obciam. Dodržanie povinností spojených s problematikou transferového oceňovania sa teda dotýka len obcí, rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré sú daňovníkmi podľa § 12 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) a postupujú teda podľa § 17 až § 29 cit. zákona. Táto situácia nastane, len keď tieto subjekty dosahujú zdaniteľné príjmy, alebo by takéto príjmy dosiahli, pokiaľ by transakcie medzi závislými osobami boli realizované na základe princípov nezávislého vzťahu.
- Článek
Obec nadobudla pozemky o výmere približne 500 m2 do vlastníctva na základe kúpnej zmluvy za symbolickú kúpnu cenu 1 euro. Akou cenou má obec zaradiť tieto pozemky do evidencie majetku obce? Obstarávacou cenou alebo reálnou hodnotou? Ak reálnou hodnotou, tak akým spôsobom, ak sa chce obec vyhnúť výdavkom za znalecký posudok? Je možné v tomto prípade aplikovať ocenenie pozemkov v zmysle prílohy č. 1 a 2 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v z. n. p. (ďalej len „zákon o miestnych daniach“).
- Článek
Cieľom tohto článku je priblížiť problematiku transferového oceňovania pre pracovníkov obcí a subjektov – právnických osôb, ktoré majú majetkový alebo osobný vzťah k obciam, a teda sú v kontexte zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) považované za „závislé“ subjekty na účely transferového oceňovania.
Jediný spoločník a konateľ v s. r. o. stavia umývarku áut a kaviareň na pozemku, ktorý je v jeho súkromnom vlastníctve. Ako má poriešiť prevod pozemku do s. r. o., ak ho predať s. r. o. nechce? Dá sa zaradiť pozemok bez toho aby sa predával? Musí nasledovať oceňovanie? Ako sa zaúčtuje preradenie pozemku z osobného vlastníctva do podnikania?
- Článek
V roku 2015 obec pri inventarizácii majetku zistila, že má v liste vlastníctva parcely ornej pôdy a zastavaných plôch. Ocenenie novoobjavených pozemkov znaleckým posudkom by bolo pre obec nákladné, a z toho dôvodu boli pozemky ocenené podľa vyhlášky č. 492/2004 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku v z. n. p., metódou polohovej diferenciácie. Nebolo možné určiť hodnotu inak, tak boli použité príslušné ustanovenia Prílohy č. 3 (Postup stanovenia všeobecnej hodnoty nehnuteľností a stavieb) cit. vyhlášky, konkrétne E 3 (Všeobecná hodnota pozemkov), Príloha č. 3, bod g) – obce do 5 000 obyvateľov, hodnota za m2 je 3,32 €. (určená v cit. vyhláške). Tento postup odsúhlasila aj audítorka, kontrolór obce nemal námietky proti tomuto postupu ocenenia a zaradenia do majetku. Audítorka dala stanovisko k záverečnému účtu za rok 2015 (nakoľko bola navýšená hodnota majetku z dôvodu ocenenia), že účtovná závierka poskytuje verný a pravdivý obraz finančnej situácie účtovnej jednotky. Kontrolór vo svojej správe odporučil prijať záverečný účet bez výhrad a nemal žiadne námietky. Pri schvaľovaní záverečného účtu za rok 2015 obecné zastupiteľstvo schválilo záverečný účet s výhradou – navýšenia hodnoty majetku z dôvodu ocenenia dlhodobého majetku. Bol tento postup obecného zastupiteľstva správny, ak účtovný zásah schválila audítorka aj kontrolór, ústredná inventarizačná komisia, a toto ocenenie bolo vykonané len na účely účtovníctva?
V roku 2015 som pri inventarizácii majetku zistila, že obec má na LV parcely ornej pôdy a zastavaných plôch. Ocenenie novoobjavených pozemkov znaleckým posudkom by bolo pre obec nákladné a z toho dôvodu boli pozemky ocenené podľa vyhlášky 492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku, metódou polohovej diferenciácie. Nebolo možné určiť hodnotu inak, tak boli použité príslušné ustanovenia prílohy č. 3 vyhlášky, konkrétne E 3 príloha č. 3 bod g) obce do 5 000 obyvateľov, hodnota za m2 3,32. (ktorá je určená v tejto vyhláške). Tento postup odsúhlasila aj auditorka, aj kontrolór obce, nemal námietky proti tomuto postupu ocenenia a zaradenia do majetku.
Auditorka dala stanovisko k záverečnému účtu za rok 2015 (nakoľko bola navýšená hodnota majetku z dôvodu ocenenia), že účtovná závierka poskytuje verný a pravdivý obraz finančnej situácie účtovnej jednotky.
Kontrolór vo svojej správe odporučil prijať záverečný účet bez výhrad a nemal žiadne námietky. Pri schvaľovaní Záverečného účtu za rok 2015 OZ schválilo Záverečný účet s výhradou - navýšenia hodnoty majetku z dôvodu ocenenia dlhodobého majetku.
Bol tento postup OZ správny, ak účtovný zásah schválila auditorka aj kontrolór, ústredná inventarizačná komisia a toto ocenenie bolo vykonané len pre účely účtovníctva?
Ako postupovať v takýchto prípadoch (podotýkam že OZ nesúhlasí s ocenením majetku znalcom), nie je možné ocenenie ani porovnanie priemernej hodnoty. Hodnota ocenenia z vyhlášky č. 492/2004 nebola predložená OZ na schválenie, nakoľko táto hodnota je stanovená, a to som považovala za rozhodujúce (podotýkam že s výškou ocenenia podľa vyhlášky 492/2004 tiež nesúhlasia).
Prosím o usmernenia, ako v takýchto prípadoch postupovať a ako je vlastne teraz možné vyriešiť danú situáciu?
- Článek
V predchádzajúcej časti článku som sa venovala dôvodom na vytvorenie vnútorného predpisu pre oblasť účtovníctva v obci a jeho štruktúre. V pokračovaní sa zaoberám ďalšími okruhmi účtovníctva, ktoré by mali byť zahrnuté vo vnútornom predpise pre oblasť účtovníctva v obci.
Obec nemá v majetku zaradené pozemky, ktoré sú však na liste vlastníctva. Pozemky pochádzajú z predchádzajúcich období a nie je možné zistiť ich pôvodnú cenu. Na ich zaradenie do majetku potrebujeme oceniť tieto pozemky, no znalecký posudok je pre našu obec nákladný.
Je možné aby obec ocenila pozemky podľa vyhlášky č. 492/2004 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku v z. n. p., podľa všeobecnej hodnoty a klasifikácie, metódou polohovej diferenciácie bod g/ ostatné obce do 5 000 obyvateľov vo výške 3,32 za m2 ?
Je potrebné aby túto hodnotu schválilo aj obecné zastupiteľstvo, ak je táto hodnota určená len pre účely evidencie v účtovníctve?
Prípadne, aké iné postupy môže obec použiť, podľa akých zákonov je možné stanovenie hodnoty pozemkov v majetku obce?
Firma má nárok za určité odobraté množstvo, vždy konkrétneho tovaru, na zľavu, a to takou formou, že nedostane zľavu z ceny, ale formou toho istého druhu tovaru v nulovej hodnote. Napr., tovar A nakupuje od dodávateľa za cenu 1,47 €/kg. Po splnení podmienok dostane zľavu takou formou, že pri nasledujúcej dodávke 2 000 kg tovaru A jej dodávateľ dodá 1 727 kg tovaru A za 1,47 €/kg t.j. za sumu 2 538,69 € a 273 kg tovaru A dostane za 0 €. Ako ho máme oceniť v účtovníctve? Podľa § 22 ods. 6 a § 74 ods. 2 Postupov účtovania v PÚ sa za zľavu z ceny zásob nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu tovaru ako je prijatý tovar, výrobok, služba napr. tovar zdarma, prezentačné akcie. Môžeme náš konkrétny prípad chápať ako zľavu z ceny, keďže ide o nepeňažné dodanie toho istého druhu tovaru ako prijatý tovar (alebo sa to myslí inak, ten istý druh tovaru) a prijať tovar na sklad v ocenení: 2 000 kg za 2 538,69 € (t.j. 1,27 €/kg - zohľadnili sme 273 kg ako cenovú zľavu) t. z. zaúčtujeme 2 000 kg na sklad 132/321 v ocenení 2 538,69 €. Alebo nepôjde o zľavu z ceny, ale o nepeňažný prijem tovaru zdarma a ocení sa reálnou hodnotou podľa § 27 ods. 2 zákona o účtovníctve t. j. 1 727 kg zaúčtujeme: 132/321 suma 2 538,69 € 273kg zaúčtujeme: 132/648 suma 401,31 € (1,47 € na kg - predpokladajme, že je to trhová cena). Abstrahovala som kvôli zjednodušeniu od účtovania cez účet 131.
Naša spoločnosť k 1.1.2015 zmenila metódu ocenenia výrobkov a rozdiel z tejto zmeny zaúčtovala ako zníženie nerozdeleného zisku (-428). Ovplyvní mi toto precenenie základ dane v roku 2015 (pripočítateľná položka?).