Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
Počet vyhľadaných dokumentov: 33
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 33
Zoradiť podľa:
- Článek
Dňa 18. júna 2024 bola v NR SR schválená novela Zákonníka práce, ktorá má byť účinná od 1. augusta 2024. Táto novela obsahuje úpravu práce mladistvých tak, aby mohli mladiství vykonávať prácu pre zamestnávateľa bez súhlasu inšpektorátu práce už po skončení školského vyučovania v poslednom ročníku povinnej školskej dochádzky. Keďže novela je účinná od 1. augusta 2024, v roku 2024 budú mladiství môcť vykonávať prácu pre zamestnávateľa bez súhlasu inšpektorátu práce od 1. augusta 2024, ak k 30. júnu 2024 skončili vyučovanie v poslednom ročníku povinnej školskej dochádzky.
- Článek
Mesto zamestnáva informatika na plný pracovný pomer (100 %). V rámci osobného príplatku má príplatok za vedenie motorového vozidla (robí vodiča primátorovi). Takýto postup sa nám nezdá správny, keďže aj prácu nadčas, príplatky za nočnú prácu a prácu cez víkend má prepočítavané z platu informatika, ktorý je vyšší ako plat vodiča. Mali by sme mu znížiť úväzok a doplniť ho úväzkom vodiča (teda by mal 2 pracovné pomery) alebo to riešiť dohodou o vykonaní práce a dohodnúť si konkrétne sumy za prácu v noci, cez víkendy?
- Článek
V príspevku chcem hlavným kontrolórom poskytnúť návod, ako postupovať pri kontrole dodržiavania zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“), konkrétne pri kontrole uzatvárania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Uvediem aj najčastejšie nedostatky, ktoré hlavní kontrolóri zisťujú pri tejto kontrole.
Príspevok je venovaný problematike uzatvárania dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v školách a školských zariadeniach. Cieľom je poukázať na zmeny vyplývajúce z noviel zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce, zákonom č. 248/2022 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákonom č. 350/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Zákonník práce v znení neskorších predpisov a zodpovedať časté otázky spojené s uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Je možné spracovanie účtovníctva firmy za celé účtovné obdobie, ktoré sa spracuje do 1 mesiaca, byť predmetom dohody o vykonaní práce?
- Článek
Príspevok sa zaoberá pomerne často sa vyskytujúcimi nedostatkami v činnosti obcí, ktoré sa týkajú majetku obce, funkcie hlavného kontrolóra obce a pracovnoprávnych vzťahov. Je v ňom tiež poukázané na ďalšie nedostatky, ako sú neaktualizované všeobecne záväzné nariadenia obce a interné predpisy, neúplné zriaďovacie listiny školy, porušovanie dôležitých zákonných lehôt, porušovanie postupov pri poskytovaní dotácií z rozpočtu obce a nesprávne určovanie účinnosti povinne zverejňovaných zmlúv.
Je možné urobiť dodatok k Dohode o vykonaní práce a k Dohode o pracovnej činnosti, kde sa zmení len odmena z dôvodu zvýšenia minimálnej mzdy?
Pri komunálnych voľbách v roku 2014 bývalá starostka obce uzatvorila sama so sebou dohodu o vykonaní práce a bola zodpovedná za organizačno - technické zabezpečenie volieb, a aj si sebe vyplatila z tejto dohody odmenu. Môže mať takúto dohodu, podľa mňa nie?
Zamestnávame zamestnancov na základe dohody o pracovnej činnosti. Nevieme dopredu, či budú pracovať celých 5 dní v týždni. Pri prijatí do zamestnania sme ich prihlásili do zdravotnej poisťovne. Je nutné ich prihlasovať a odhlasovať podľa toho, ktoré dni skutočne odpracovali? V našom prípade to bude ale nemožné, lebo to dopredu nevieme. Dohodári sú zároveň poberateľmi rodičovského príspevku. Zamestnanci majú pravidelný príjem.
Potrebujeme prepracovať našu firemnú internetovú stránku. Uvažujeme, že na túto prácu zamestnáme na dohodu študenta z Nemecka, ktorý momentálne študuje druhý rok na vysokej škole vo Švédsku. Má tento študent nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane? Na čo ešte nesmieme zabudnúť pri zamestnaní zahraničného študenta?
Firma zamestnáva dennú študentku vysokej školy (do 26 rokov) na dohodu o brigádnickej práci študentov, ktorá v júni ukončila bakalárske štúdium. V septembri 2013 nastupuje na inžinierske štúdium, už je naň prijatá. Môže firma počas doby od skončenia bakalárskeho štúdia do začatia inžinierskeho štúdia naďalej zamestnávať túto študentku na už uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov? Ak áno, môže si študentka aj počas tohto obdobia uplatňovať výnimku z dôchodkového poistenia na túto dohodu?
Študent - 19 rokov, ukončil štúdium maturitnou skúškou 30. 6. 2013, je prijatý na denné vysokoškolské štúdium. Akým dokladom možno preukázať štatút študenta?
Možno zamestnať študenta na dohodu o brigádnickej práci študenta na výpomoc v predajni - predaj tovaru, oceňovanie, dokladanie tovaru, výdaj zo skladu - z dôvodu letnej sezóny, kedy má predajňa vyšší obrat predaja?
Na príplatok na stravné majú občania pracujúci na základe dohody o menších obecných službách nárok, ak pracujú denne na základe tejto dohody v rozsahu 4 dni v týždni po 5 hodín denne?
Má zamestnanec pracujúci na dohodu o pracovnej činnosti nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu v noci a vo sviatok ?
Spoločnosť zamestnáva občanov ČR na Slovensku na základe dohody o pracovnej činnosti. Aké povinnosti má voči všetkým inštitúciám? Do akej zdravotnej poisťovne sa prihlasujú, keď majú trvalý pobyt v ČR? Majú títo zamestnanci nárok aj na nezdaniteľnú časť na daňovníka v SR alebo nie? Okrem tejto práce inú nevykonávajú, ani v ČR.
V roku 2012 som mala príjem z dohôd (mzda mi bola vyplácaná po zdanení a odvedení odvodov) a príkaznej zmluvy. Príkaznú zmluvu som uzatvorila s istou prekladateľskou agentúrou v januári 2012. Už predtým som sa venovala prekladaniu na dohodu. Agentúre nevyhovovala spolupráca na dohodu a keďže som nebola (ani v súčasnosti nie som) živnostníčka ani SZČO, navrhli mi spoluprácu na základe príkaznej zmluvy. Príkazné zmluvy sme uzatvárali priebežne, podľa potreby – teda ak prišla objednávka, poslali mi príkaznú zmluvu, na základe ktorej som vyhotovila preklad. Za rok 2012 mi bolo vyplatených 8 príkazných zmlúv v celkovej sume 2 120 eur.
Podarilo sa mi však zistiť nasledovné:
som povinná podať si v tomto roku (2013) daňové priznanie k dani z príjmov. Daňový úrad vyhodnotí, či príjem na príkaznú zmluvu bol pravidelný alebo nie.
V prípade, že to vyhodnotí ako nepravidelnú činnosť, nevzniká mi povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. V prípade, že to vyhodnotí ako pravidelnú činnosť, vzniká mi povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Sú tieto informácie správne?
Problém nastal v Sociálnej poisťovni. Pracovníčky v poisťovni mi povedali 3 rôzne teórie:
Po podpísaní príkaznej zmluvy som vraj bola povinná prihlásiť sa na daňovom úrade a vybaviť si DIČ, následne odvádzať do Sociálnej poisťovne každý mesiac poistne, ako keby som bola živnostníčka. V zmluve sa však nič takéto nespomína, a ani som sa s takouto informáciou doteraz nestretla.
Agentúra, s ktorou som podpísala príkaznú zmluvu vraj mala povinnosť prihlásiť ma do Sociálnej poisťovne a zo mzdy, ktorú mi vyplácala, mala odvádzať daná všetky odvody, ako keby som bola ich zamestnanec.
Nemala som povinnosť zriadiť si DIČ a mam čakať, ako moju činnosť vyhodnotí agentúra a v júni alebo júli sa dozviem, či mi vzniká povinnosť platiť odvody. Viete mi v tomto smere pomôcť a povedať jasne stanovisko?
Tiež by som sa ešte chcela opýtať:
Mala som po podpísaní príkaznej zmluvy povinnosť prihlásiť sa na daňovom úrade? Nemôžem si daňové priznanie podať ako fyzická osoba?
Keďže som vo svojom príjme v roku 2012 (na dohodu a príkaznú zmluvu som v hrubom zarobila 2 680 eur) nepresiahla nezdaniteľnú čiastku, budem povinná odviesť daň z tohto príjmu? Pripadne, je dokonca možné, že mám nárok na vrátenie dane, ktorá mi bola strhnutá z dohôd?
Ak mám správne informácie ohľadom posudzovania mojej činnosti ako pravidelnej alebo nepravidelnej, na základe čoho ju daňový úrad posudzuje?
Do mája 2012 som bola študentkou, od mája do septembra na úrade prace a od septembra na materskej.
Zamestnávateľ – podnikateľ prevádzkuje maloobchodnú predajňu textilu (secondhand). Podnikateľ si zriadil živnosť v priebehu roka 2012, od septembra zamestnáva prostredníctvom dohody o vykonaní práce svoju manželku v maloobchodnej predajni. Manželka bola predtým zamestnaná na pracovnú zmluvu v inej firme, potom išla na materskú a následne rodičovskú dovolenku. V septembri 2012 jej skončila rodičovská dovolenka, ale do predchádzajúceho zamestnania sa nemohla vrátiť z organizačných dôvodov - s predchádzajúcim zamestnávateľom sa dohodla na rozviazaní pracovného pomeru. Manželka je momentálne v evidencii na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a poberá dávku v nezamestnanosti z odpracovaných rokov. Zároveň vypomáha manželovi v maloobchodnej predajni prostredníctvom dohody o vykonaní práce. Zároveň manžel by chcel manželku zamestnať na pracovnú zmluvu prostredníctvom dotácie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kompenzácia vytvoreného pracovného miesta, ale samozrejme až po vyčerpaní dávok v nezamestnanosti, ktoré poberá manželka. Do konca roka ju ešte môže zamestnávať na dohodu v zmysle súčasnej legislatívy.
Ale od januára 2013 nastanú zmeny v dohodách a odvodovom zaťažení z dohôd. Dohoda o vykonaní práce je uzatvorená na dobu určitú do 31. 12. 2012.
Môže manželka vypomáhať u manžela v predajni od januára 2013 bez nároku na odmenu, a zároveň aké sú tam podmienky, aby náhodou manžel nemal problémy, že zamestnáva pracovníka nelegálne? Konkrétne v nadväznosti na nasledujúcu informáciu: „...V zmysle zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní sa za nelegálnu prácu považuje závislá činnosť, ktorú vykonáva zamestnanec pre právnickú alebo fyzickú osobu, pričom s ňou nemá uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Existuje však výnimka, pri ktorej môže zamestnanec vykonávať pre zamestnávateľa závislú činnosť bez toho, aby s ním musel uzatvoriť pracovnú zmluvu. Táto výnimka sa týka však len fyzických osôb – podnikateľov, ktorí majú možnosť, aby vo vymedzených prípadoch pre ne vykonávali prácu rodinní príslušníci bez povinnosti uzatvoriť s nimi pracovnoprávny vzťah. Za rodinného príslušníka sa v tomto prípade chápe len príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ak tento je dôchodkovo poistený alebo je poberateľom starobného, predčasného starobného, vdovského, vdoveckého, sirotského či výsluhového dôchodku, alebo je žiakom, resp. študentom do dovŕšenia 26 roku veku....“
Z uvedeného mi vyplýva že manželku nemôže zamestnávať, lebo nie je dôchodkovo poistená, jedine že by sa prihlásila ako samoplatiteľ na dôchodkové poistenie? Ak by sa manžel rozhodol, že manželku zamestná na dohodu o vykonaní práce aj od januára, podľa nových podmienok platných od 1. 1. 2013 - bude mať manželka stále nárok na dávky v nezamestnanosti (6 mesiacov z predošlého pracovného vzťahu)? Dohoda v roku 2013 by trvala maximálne do apríla (nakoľko potom by už nemohla robiť na dohodu o vykonaní práce a zároveň byť v evidencii úradu práce, sociálnych vecí a rodiny) a zároveň by sa začali pripravovať podklady na zamestnanie prostredníctvom podporných prostriedkov z úradu.
Vedúca školskej jedálne pri materskej škole je odmeňovaná podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 553/2003 Z. z.)
Do 31. augusta 2012 priamo riadila len jednu zamestnankyňu – kuchárku. Z dôvodu nárastu počtu stravovaných detí, od 1. septembra 2012 riadi, okrem uvedenej kuchárky, aj ďalšiu zamestnankyňu – pomocnú kuchárku.
Kuchárka je v pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy a je odmeňovaná tiež podľa zákona č. 553/2003 Z. z. Pomocná kuchárka je zamestnaná na základe dohody o pracovnej činnosti, a je odmeňovaná podľa zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“).
Do 31. augusta 2012 uvedenej vedúcej školskej jedálni nepatril príplatok za riadenie, pretože podľa prílohy č. 6 k zákonu č. 553/2003 Z. z., nespĺňala podmienku priamej riadiacej práce minimálne dvoch podriadených zamestnancov [poznámka: stupeň riadenia IV. – vedúci zamestnanec, ktorý priamo riadi prácu podriadených zamestnancov (množné číslo, t. j. minimálne dvoch podriadených zamestnancov)].
Patrí alebo nepatrí od 1. septembra 2012 uvedenej vedúcej školskej jedálne príplatok za riadenie, ak priamo riadi prácu dvoch podriadených zamestnancov, pričom jeden zamestnanec (pomocná kuchárka) je zamestnaná na dohodu o pracovnej činnosti a je odmeňovaná podľa Zákonníka práce?
Môže rodič – podnikateľský subjekt - SZČO uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta so svojou dcérou, ktorá je študentkou strednej školy ? Študentka má 16 rokov a povinnú školskú dochádzku ukončenú. Môže od 1. 1. 2013 pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov s mesačným zárobkom 66 €, aby neplatila odvody?